در حال بارگذاری ...
 • برنامه های بنیاد شهید به مناسبت روز شهدا اعلام شد


  قائم‌ مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در آستانه بیست و دوم اسفند ماه که برای گرامی داشت یاد شهدای گرانقدر انقلاب و دوران دفاع مقدس به این روز نامگذاری شده است برنامه های ویژه این مناسبت را اعلام کرد .

  به گزارش خبرنگار "حیات" ، سردار « محسن انصاری » روز چهارشنبه در نشست خبری در تشریح برنامه های بنیاد شهید به مناسبت ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهدا افزود:  روز پنجشنبه این هفته و هفته آینده به نیت 222 هزار شهید ، به همین تعداد درخت کاشته خواهد شد.

  به گفته وی مسوولان بنیاد شهید در این روز با خانواده شهدایی که روز تولد یا شهادتشان بیست و دوم اسفند است، دیدار خواهند داشت .

  وی شمار شهدای متولد بیست و دوم اسفند را ۲۲۷ نفر و شهدایی را که در این روز به شهادت رسیدند، یک هزار و ۷۷۸ نفر اعلام کرد.

  سردار انصاری با اشاره به نامگذاری روز 22 اسفند به روز بزرگداشت مقام شهدا گفت: در سال 1383 شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه شماره 544 خود 22 اسفند را روز بزرگداشت شهدا نامگذاری کرد و این روز در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

  به گفته وی در روز 22 اسفند سال 1358 امام راحل فرمان تاسیس بنیاد شهید را صادر کردند و از همان سال دستگاه‌های مختلف و بخصوص بنیاد شهید برای بزرگداشت این روز اقداماتی انجام دادند اما ما می‌خواهیم برای اولین بار یک اقدام همه‌جانبه با همکاری‌ دستگاه‌های مختلف در حد امکانات و با توجه به شرایط زمانی اسفندماه انجام دهیم تا به خوبی این روز گرامی داشته شود. در این روز اعلام عملکرد دستگاه‌های وابسته به بنیاد شهید مد نظر نیست بلکه تصمیم داریم بزرگداشت مقام شهدا را در دستور کار داشته باشیم.

  وی افزود: در واقع 22 اسفند روز بازخوانی آموزه‌های توحیدی است، همچنین این روز، روز نکوداشت ارزشهای بنیادین و ارزشهای انسانی است. 22 اسفند روز بزرگداشت یاد شهیدان و روز پاسداشت اهدای حیات عزتمند به جامعه است، هدفی که به این منظور پیش‌بینی شده اجرایی کردن منویات حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است ، در همین ارتباط رهبرمعظم انقلاب فرمودند فضیلت زنده‌ نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.

  به گفته وی هدف دیگر ، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه کردن ارزشهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است. این روز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است اما ما می‌خواهیم این مصوبه را از صرفا یک مصوبه کاغذی خارج کرده و آن را مانند دیگر مناسبتها گرامی ب‌داریم.

  قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه تصریح کرد: هر چند که هر روز ما روز شهید است زیرا هر آنچه که داریم به برکت خون شهدا و ایثارگران است اما می‌خواهیم یک روز را به صورت نمادین به جایگاه شهید و شهادت اختصاص دهیم و معتقدیم تاکنون این روز مغفول مانده است. می‌خواهیم همانطور که در روز جانباز و آزادگان یاد و خاطره ایثارگری‌های آنان را یادآوری می‌کنیم در روز شهدا نیز یاد و خاطره شهدا نهادینه شود. ضرورت درس‌آموزی این نسل را به برای آیندگان مرور می‌کنیم.

  سردار انصاری اضافه کرد برای نهادینه کردن این روز نیاز است تا در سالهای متمادی کار انجام شود.

  سردار انصاری با اشاره به اینکه بنیاد شهید نباید تنها دست‌اندرکار این موضوع باشد، گفت: ما می‌خواهیم بیشتر نقش هماهنگ‌کننده برنامه‌های این روز را داشته باشیم و دستگاه‌های دیگر برای تکریم این روز به میدان بیایند .

  به گفته این مقام بنیاد شهید ،استفاده از تریبون نماز جمعه، پایگاههای بسیج و سخنرانی درمساجد، مدارس و دانشگاهها جز برنامه‌های ویژه این مناسبت است.

  سردار انصاری گفت : برای این منظور از دو ماه پیش ستادی تشکیل شد و شورای اطلاع‌رسانی دولت ابلاغیه‌ای را به همه دستگاه‌ها صادر کرد تا در این روز همه تلاش کنند و اقدامات چشمگیری را برای تکریم شهدا در نظر بگیرند.

   ** ادامه دیدار با خانواده شهدا در قالب طرح سپاس

  این مقام مسوول در بنیاد شهید ادامه داد: مسوولان بنیاد به مناسبت سی و چهارمین سالروز تاسیس بنیاد شهید و در روز شهید در طرحی با عنوان « سپاس از فجر آفرینان» که از ۲۲ بهمن آغاز شده و تا ۲۲ اسفند ادامه دارد با ۲۲ هزار خانواده شهید دیدار می کنند.

  این دیدارها بیشتر در خصوص مفقودین شهید، جانبازان شهید، کارمندان شهید و شهدایی است که کمتر به آنها سرکشی شده است ، تاکنون 17 هزار دیدار انجام شده و با پنج هزار دیدار تا 22 اسفند‌ماه تکمیل می‌شود.

  در مراکز استانها و شهرستانها نیز بنیاد متولی شده تا با تشکیل شورایی از شخص استاندار، مسئولین و معتمدین استان که حدود 12 هزار نفر در محل و پنج هزار معتمد دانشجویی هستند این دیدارها انجام شود و طی این دیدارها مشکلات خانواده‌های ایثارگر نیز مطرح شود.

  دیدار با خانواده شهدایی که متولد 22 اسفند هستند و روز شهادتشان روز 22 اسفند ماه بوده نیز در برنامه کاری قرار گرفته است. تعداد شهدایی که متولد این روز هستند 227 نفر و تعداد شهدایی که در این روز به شهادت رسیده‌اند 1778 نفر است.

  به گفته سردار انصاری علت اینکه تعداد شهدای اسفندماه زیاد است تعداد بالای عملیات در این ماه می‌باشد.

   ** ارسال 200 هزار پیامک حاوی وصایای شهدا

  سردار انصاری همچنین گفت: به همین مناسبت دو میلیون و ۲۰۰ هزار پیامک حاوی وصایای  شهدا به صورت غیر انتخابی به تلفن های همراه شهروندان ارسال خواهد شد.

   ** تجلیل از عوامل ساخت فیلم ارزشی شیار 143

   قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه تجلیل از عوامل فیلم سینمایی شیار 143 گفت: تجلیل از عوامل این فیلم با هدف ترویج ساخت اینگونه برنامه‌ها در دو شب گذشته در تالار سیدالشهداء با حضور همسر دکتر روحانی رییس جمهورو همسر حجت‌الاسلام شهیدی برگزار شد.

   ** همایش پیام آوران

   وی خاطر نشان کرد  برنامه سوم بنیاد شهید برای بزرگداشت روز شهدا همایش پیام‌آوران ایثار بود که طی چند روز گذشته در هتل انقلاب برگزار شد.

  **  تجلیل از مقام شهیدان در نماز جمعه

  استفاده از تریبون های نماز جمعه در تهران و شهرستان ها برای گرامی داشت یاد و نام شهدا از دیگر برنامه های بنیاد شهید برای این مناسبت است.

  در همین زمینه  حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی رییس بنیاد شهید جمعه این هفته در نماز جمعه تهران سخنرانی خواهد کرد و مسئولان بنیاد شهید در مراکز استان ها نیز در نماز های جمعه شهرهای خود  در باره مقام شهدا و ارزش های والای آنان سخن خواهند گفت.


  ** رونمایی از تمبر یادبود روز شهید
  سردار انصاری با بیان اینکه به مناسبت روز شهید قرار است نخبگان، کار آفرینان و خانواده شهدا با رییس جمهور دیدار داشته باشند ، اضافه کرد : در این مراسم از تمبر یادبود شهید و
  ۱۰ کتاب " فرهنگ اعلام شهدا "رونمایی خواهد شد .
  به گفته انصاری، فرهنگ اعلام شهدا کتابی حاوی
  ۳۰ مشخصه شهدا به تفکیک استان هاست .

  در این زمینه مجموعه مربوط به شهدای ۱۰ استان اردبیل، ایلام، سمنان، بوشهر، مرکزی، کهکیلویه و بویر احمد، قزوین، کردستان و زنجان آماده شده است .

  ** رونمایی از کتاب وصیت نامه شهدا
  به گفته قائم مقام بنیاد شهید، قرار است به مناسبت روز
  ۲۲ اسفند از کتابی که مجموعه ای از وصیت نامه شهداست و طبق پیش بینی ها ۵۰۰ جلد است، رونمایی شود.
  تجلیل از
  ۷۳۸ خادم شهدا شامل افرادی که به انواع مختلف در حوزه شهید و شهادت فعالیت داشته اند ، تجلیل از ۲۲ شهید ورزشکار دارای مدال های پاراالمپیک ، المپیک ، آسیایی ، کشوری و استانی ، افتتاح نمایشگاه نقاشی ایثار و شهادت و راهپیمایی خانواده شهدا و عموم مردم در روز جمعه ۲۳ اسفند از دیگر برنامه هایی است که سردار انصاری به آنها اشاره کرد.

  ** نصب شعار گرامی داشت شهدا روی حمایل ماموران راهنمایی و رانندگی

  سردار انصاری در این باره گفت : با هماهنگی های صورت گرفته با راهنمایی و رانندگی قرار است در روز ۲۲ اسفند ماموران راهنمایی و رانندگی حمایلی را با مضمون "گرامی باد ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهدا" استفاده کنند.
  وی تصریح کرد: تجلیل از
  ۷۰۴ مروج فرهنگ ایثار و شهادت که شامل تولید کنندگان فیلم ، نویسندگان کتاب و سخنرانان است ، برگزاری کنگره شعر ایثار با حدود یک هزار مجموعه شعر از دیگر برنامه های بنیاد شهید به مناسبت روز شهید است .
  به گفته این مقام مسئول در بنیاد شهید، در این کنگره از
  ۲۲ خانواده شهید شاعر و شاعره تقدیر می شود .

  ** تاریخ شفاهی ایثار و شهادت

  سردار انصاری همچنین از برگزاری نشست تخصصی تاریخ شفاهی در روز ۱۷اسفند خبر داد و گفت : در این مراسم از ۲۰۰ نفر از اساتید و صاحب نظران  این رشته جدید علمی دعوت شده است .

  وی هدف از اجرای این طرح را مکتوب کردن خاطرات شهدا از زبان والدین و اطرافیان آنها و همچنین طرح خاطران جانبازان و آزادگان از دوران اسارت و مجاهدت های خود عنوان کرد.


      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  پیام نوروزی رییس بنیاد شهید به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران معزز

  پیام نوروزی رییس بنیاد شهید به خانواده های معظم شهدا و ایثارگران معزز

  نماینده ولی فقیه و رییس بنیادشهید و امورایثارگران در آستانه سال نو با صدور پیامی ، برترین احوال و بهترین ایام را از درگاه پروردگار منان برای خانواده های معظم شهدا وایثارگران ،مسألت کرد.

  |

  قدردانی حجت الاسلام شهیدی از رسانه ها و دستگاه های مختلف

  قدردانی حجت الاسلام شهیدی از رسانه ها و دستگاه های مختلف

  حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی، نماینده ولی فقیه ، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پیامی از رسانه های جمعی و دستگاه های مختلف به مناسبت گرامیداشت روز «بزرگداشت شهدا» تشکر و قدردانی کرد.

  |

  انجام 230 هزار دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران در طرح «سپاس»

  انجام 230 هزار دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران در طرح «سپاس»

  مدیرکل مددکاری و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه گزارشی از اجرای طرح «سپاس» در مدت 8 ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، گفت: با اجرای این طرح 232 هزار و 54 دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران به منظور ارج نهادن به آنان در سراسر کشور انجام و از آنها تقدیر شده ...

  |

  بهترین اسناد سال های دفاع مقدس

  بهترین اسناد سال های دفاع مقدس

  معاون پژوهشی و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت : وصیت نامه شهدا بهترین اسناد حقانیت نظام اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس است.

  |

  نظرات کاربران