در حال بارگذاری ...
 • سردار محسن انصاری در نشست هم‌اندیشی راهبردی از نظر نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر:

  بدون آینده‌ پژوهی نمی‌توانیم به جلو حرکت کنیم


  متوسط سن والدین شهدا 75 سال و جانبازان 50 سال است و بدون شک در این حوزه باید بر اساس مقتضیات افزایش سن آن‌ها پیش‌بینی‌های لازم صورت بگیرد. ما جز با آینده‌پژوهی نمی‌توانیم به جلو حرکت کنیم.

  به گزارش خبرگزاری حیات ، سردار محسن انصاری در نشست هم‌اندیشی راهبردی برنامه ششم توسعه از نظر نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر درباره برنامه ششم توسعه گفت: حدود 2 هفته پیش نشست هم‌اندیشی را برای بررسی جایگاه ایثارگران در برنامه ششم توسعه برگزار کردیم و نظر ما بر این بود بین اجرا و مراکز دانشگاهی و افراد صاحب‌نظر تلاقی ایجاد شود. شهریورماه سال آینده برنامه ششم توسعه به تصویب می‌رسد و ما چیزی در حدود 4 یا 5 ماه برای ارائه طرح‌های خود وقت داریم.

  وی ادامه داد: برنامه 5 ساله توسعه در کشور ما از اسناد بالادستی است که در طی مدت اجرا همه قوانین و مقررات و بودجه‌های سنواتی و سالیانه بر اساس آن شکل می‌گیرد. ما در برنامه ششم توسعه به دنبال ارتقای جایگاه ایثارگران هستیم و این کار تنها توسط ما ممکن نیست. برای این منظور باید برنامه پنجم توسعه آسیب‌شناسی و نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود.

  سردار انصاری افزود: مقام معظم رهبری 3 حوزه اقتدار آفرین را دانش، اقتصاد و فرهنگ عنوان کرده‌اند. به نظر من این 3 حوزه اقتدار آفرین در بحث ایثارگری هم محسوب می‌شود. باید در این حوزه‌ها مطالعه داشته باشیم تا نیازهای ایثارگران برای 5 سال آینده در این 3 حوزه شناسایی شود.

  وی با ذکر مثالی درباره لزوم پیش‌بینی شرایط آینده به پدیده سالمندی در حوزه ایثارگران اشاره کرد و گفت: متوسط سن والدین شهدا 75 سال و جانبازان 50 سال است و بدون شک در این حوزه باید بر اساس مقتضیات افزایش سن آن‌ها پیش‌بینی‌های لازم صورت بگیرد. ما جز با آینده‌پژوهی نمی‌توانیم به جلو حرکت کنیم.

  قائم‌مقام بنیاد در رابطه با تشکل‌های شاهد و ایثارگر گفت: اخیراً آقای کمری به‌عنوان رییس مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر منصوب شده‌اند و در طول مدتی که با ایشان آشنا هستم، احساس کردم که فردی دلسوز است. همچنین باید از زحمات آقای صادقی به‌عنوان رییس سابق این مرکز هم تشکر و قدردانی کنیم.

  سردار انصاری ادامه داد: شرایط جامعه ما به‌سرعت در حال دگرگونی است و در این مسیر نیازهای بیرونی ایثارگران هم ‌تغییر می‌کند. ما باید با مطالعه، این مسیر را بشناسیم و با جامعه هدفمان به یک تعامل دینامیک برسیم و در واقع سازمان یادگیرنده باشیم. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف استفاده از پتانسیل‌های نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر است.

  وی تأکید کرد: تشکل‌های شاهد و ایثارگر باید در این مسیر با خروجی‌های علمی و مطالعاتی فعالیت کنند. با توجه به فعالیت حدود 180 تشکل، اگر هر یک از آن‌ها در طول سال یک مورد مطالعه انجام دهند، 180 مطالعه در طول سال خواهیم داشت و این انتظاری معقول و خوب است.

  هدف نهایی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارتقای منزلت اجتماعی ایثارگران است

  رییس مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در حاشیه این همایش در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی "ایثار" گفت: در ابتدای این نشست از زحمات دبیران و نخبگان شاهد و ایثارگر و همراهی و همفکری آنان در خصوص برنامه‌های فرهنگی بنیاد تقدیر و تشکر به عمل آمد. همچنین از زحمات آقای میعاد صادقی رییس سابق مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر تقدیر شد.

  علی عباس کمری افزود: در همین قسمت از نشست، از سوی جامعه هدف از معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تغییرات صورت گرفته در سطوح مدیریتی بنیاد و همچنین پرداخت معوقات ایثارگران تقدیر شد.

  وی گفت: معاون جدید پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد در سخنانی که در این نشست مطرح کرد، از اعلام آمادگی این معاونت برای مشارکت بیشتر نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در جهت پیشبرد اهداف این مجموعه خبر داد.

  رییس مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر ادامه داد: در ادامه این جلسه پرسش‌هایی از سوی نخبگان و دبیران تشکل‌های شاهد و ایثارگر مطرح شد که این پرسش‌ها از سوی آقای حسینعلی بیات مدیرکل فرهنگی بنیاد، آقای حجت‌الله امانی مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد، دکتر متقی نماینده معاونت بهداشت و درمان و محمد خرم، مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور ایثارگران پاسخ داده شدند.

  کمری افزود: در ادامه دبیران کل تشکل‌های شاهد و ایثارگر و نخبگان شاهد و ایثارگر در 5 کمیسیون تخصصی اقتصادی، فرهنگی_پژوهشی، بهداشت و درمان، امور حقوقی و بین‌الملل و سیاسی_اجتماعی به مدت یک ساعت به بحث و تبادل‌نظر پرداختند که نتایج این تبادل‌نظرها در حضور قائم‌مقام محترم بنیاد مطرح شد.

  وی یکی از اهداف مهم مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر را اهمیت دادن به تشکل‌های شاهد و ایثارگر به‌عنوان اتاق فکرهای مدیران تصمیم گیر بنیاد عنوان کرد و گفت: ان‌شاءالله این حرکتی که آغاز شده در مقاطع مختلف زمانی به‌صورت تخصصی ادامه خواهد یافت. انتظار این است که همکاری متقابل صورت بگیرد و این حرکت باعث تقویت اعتماد بین جامعه هدف و بنیاد شهید و امور ایثارگران در صف و در سطح شود.

  رییس مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر ادامه داد: این اعتماد می‌تواند باعث افزایش وجدان کاری در کارکنان بنیاد و ارائه پیشنهادات مناسب در زمینه رفع مشکلات ایثارگران شود.

  کمری گفت: هدف نهایی ما از این برنامه‌ها این است که بتوانیم مسیری را فراهم کنیم که ایثارگران به قوانین و مقررات و امکانات دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر مدیران هم بتوانند به‌خوبی و از نزدیک با مسائل و مشکلات جامعه هدف آشنا شوند و از ظرفیت‌های موجود درون‌سازمانی و برون‌سازمانی به نحو احسن استفاده کنند و از موازی کاری در حوزه‌های مختلف جلوگیری شود.

  وی ادامه داد: به‌طورکلی باید سعی شود با برنامه حرکت کنیم و این برنامه‌ها برای تمام حوزه‌های مختلف همپوشانی داشته باشند و در راستای یک هدف مشخص سازمانی حرکت کنند. این هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به معنای واقع آن و ارتقای منزلت اجتماعی ایثارگران خواهد بود.


  در انتهای این مراسم با حضور سردار محسن انصاری قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران از تابلوی "واقعه غدیر" که توسط یکی از جانبازان هنرمند نقاشی شده بود، رونمایی شد.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران