در حال بارگذاری ...
 • شهید حجت یخچالی به عنوان شهید شاخص عرصه فیلم معرفی شد


  شهید هنرمند حجت یخچالی، از سوی کنگره تخصصی شهدای هنرمند، به عنوان شهید شاخص عرصه فیلم کشور معرفی شد.

  به گزارش خبرگزاری حیات، اجلاسیه کنگره تخصصی 140 شهید هنرمند عرصه فیلم با نام «جاودانه‌های نور و تصویر» به مدت 2 روز به میزبانی استان تهران در تاریخ چهارم و پنجم بهمن امسال در حال برگزاری است که در این کنگره هنرمند شهید حجت یخچالی، شهید شاخص عرصه فیلم کشور شد.

  شهید حجت یخچالی از شهدای هنرمند استان لرستان است که در عرصه فیلم‌ سازی فعالیت داشته و در 25 اسفند 1360 هنگام فیلمبرداری در جبهه نیسان به درجه رفیع به شهادت می‎رسد.

  گفتنی است 29 نفر از خانواده‌های شهدای فیلم، مهمان ویژه کنگره شهدای هنرمند هستند.

  این کنگره در سالن خلیج فارسِ باغ‌موزه دفاع مقدس تهران برگزار می‌شود و یکی از سرداران دفاع مقدس در آن مراسم سخنرانی خواهد کرد.

  کنگره تخصصی شهدای هنرمند، یکی از مجموعه کنگره های بسیج هنرمندان است که در بخش‌های مختلف تئاتر، عکس و خوشنویسی پیگیری می‌شود.

  براساس این گزارش زندگینامه شهید هنرمند حجت یخچالی به شرح ذیل می باشد:

  آشنایی با شهید شاخص فیلمسازی

  شهید حجت‌اله یخچالی در بهمن‌ 1336 در خانواده‌ای کارگری در شهرستان بروجرد چشم به جهان گشود.

  محیط زندگی او محقر و ساده بود. طعم تلخ زندگی را چشیده بود و همیشه غم‌خوار مردم فقیر بود و در زمانی‌که چندان سنی از او نگذشته بود به هنر علاقه خاصی پیدا کرد و تصمیم گرفت درس را رها کند و بدنبال کار و کوشش برود، در حالی که کار می‌کرد.

  در ضمنِ کار به فیلمبرداری هم علاقه داشت و با اندک پولی که جمع‌آوری کرده بود توانست دوربین فیلمبرداری تهیه کند و آنرا توانست در زمان انقلاب بکار گیرد و صحنه‌هایی از جنایات رژیم منحوس پهلوی را ضبط کند.

  سفرهایی به شهر مشهد کرد و تاثیری که این سفر برای او داشت این بود که در خط اسلام قرار گرفت و با کسانی مشورت می‌کرد که او را بیش از پیش به احکام اسلام پایبند کردند.

  پیشامدهای مهمی که در زندگی وی رخ داد این بود که با کتاب‌های دکتر علی شریعتی آشنا شد که در آن زمان مورد سوءظن سازمان امنیت جهنمی آن موقع قرار گرفت ولی با هوشیاری تمام توانست کتاب‌ها را پنهان سازد.

  این شهید همیشه از روحانیت متعهد پیروی می‌کرد و از جمله کارهایی که این شهید انجام می‌داد برق‌کشی برای مردمی بود که وضع مالی آنها خراب بود.

  آثاری که از این شهید به یادگار مانده است فیلم تظاهرات سال 57، فیلم تشییع جنازه شهید طاهری، فیلم سیگار، فیلم 22 بهمن، فیلم محرم سال 60، فیلم از طلوع تا غروب و غیره است.

  شهید از جمله افکاری که در سر می‌پروراند این بود که می‌خواست دوربین ویدئویی تهیه کند تا بتواند همکاری نزدیکی با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد که موفق نشد و از پویندگان راه این شهید درخواست می‌شود که این کار مهم و انسانی را انجام دهند.

  تاثیری که شهید در افکار عمومی مردم گذاشت این بود که پشتکار وی حیرت مردم را برانگیخت و با عزم راسخی که داشت توانست علاقه مردم را به خود بیشتر جلب نماید تمام هم و غم خود را صرف تهیه فیلم از تظاهرات و تشییع جنازه شهیدان می‌کرد و اندک پول جمع‌آوری شده خود را صرف این هنر مورد علاقه‌اش می‌نمود.

  و بالاخره شهید در 25 اسفند 1360 هنگام فیلمبرداری در جبهه نیسان به درجه رفیع شهادت نائل گشت و به آرزوی دیرینه خود دست یافت.

  پیکر وی را پس از منتقل کردن به زادگاهش در بهشت شهدای بروجرد خاکسپاری کردند.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران