در حال بارگذاری ...
 • زندگینامه مرد همگام با امام و انقلاب


  فضل‌الله محلاتی یار دیرین امام و انقلاب، ۱۸ تیر ۱۳۰۹در محلات دیده به جهان گشود و در یکم اسفندماه 1364 در پی سقوط هواپیما در اهواز به همرزمان شهیدش پیوست.

  به گزارش خبرگزاری حیات؛ گزیده‌ای از زندگی‌نامه فضل الله محلاتی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران که از پیروان مخلص مقام ولایت و امامت نیز بود؛ یدین شرح است: 

  تولد و خانواده

  در ۱۸ تیرماه ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متدین در شهر محلات و در حالی که پنج خواهر بزرگتر از خود داشت، به دنیا آمد، پدرش حاج غلامحسین مهدی‌زاده و مادرش صدیقه رضایی بود. پدرش از کسبه بازار بود (تولید و فروش فرش و بزازی) که کشاورزی هم می‌کرد. پدر و مادر فضل‌الله سواد خواندن و نوشتن نداشتند. 

  در سال ۱۳۳۱ (۲۱ سالگی) برای ازدواج از قم به محلات می‌آید و با اقلیم‌السادات شهیدی محلاتی (متولد ۱۳۲۰، یعنی ۱۱ سالگی) دختر سید جلال شهیدی محلاتی ازدواج می‌کند.
  وی پنج فرزند دارد به نام‌های احمد، محمود، نجمه، ندا و میثم 
   
  تحصیلات 

  تحصیلات خود را در شش سالگی در «مکتب‌خانهٔ مدرسه میرزا» آغاز کرد و طی شش سال به پایان رساند. مدتی برای کمک نزد پدرش می‌ماند. در این مدت با توجه به رفت و آمد سید محمدتقی خوانساری، سید صدرالدین صدر و سید روح‌الله خمینی به محلات، به طلبگی علاقه‌مند می‌شود ولی پدرش مخالفت می‌کند. دروس مقدمات را در همان محلات، نزد آیت الله شهیدی و بعضی از علمای محلات می‌خواند. 
   
  سرانجام با وساطت محمدتقی خوانساری و عمویش، موفق می‌شود پدر را برای رفتن به قم راضی کند. در پانزده سالگی به قم رفت و در سال ۱۳۲۴ وارد حوزهٔ علمیه شد، حاشیه را نزد حاج محمد آقا تهرانی و سیوطی را نزد آشیخ عباس علی، دوباره می‌خواند و مغنی را نزد شیخ علی پناه اشتهاردی می‌آموزد. به گفتهٔ خودش در این ایام سرپرست واقعیش محمدتقی خوانساری بوده که به خانهٔ او رفت و آمد داشته.
  مطوّل را نزد محمد صدوقی، معانی را نزد مرتضی مطهری و یک مقدار هم نزد علی مشکینی فرا گرفت. 

  بخش عمده شرح لمعه را نزد صدوقی و مابقی را نزد حاج اسدالله اصفهانی نورآبادی خواند. با اتمام مقدمات و فراگیری سطح، رفته‌رفته او را به نام شیخ فضل‌الله می‌شناختند. از مهترین چهره‌هایی که در حوزه با آن‌ها آشنا شد، می‌توان به سید حسین طباطبایی بروجردی(در درس خارج) و خمینی (در درس اخلاق)، علامه سید محمد حسین طباطبایی (در درس تفسیر) و حائری یزدی اشاره کرد. 

  مرگ 

  فضل الله محلاتی در اول اسفند ۱۳۶۴، به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس، قضات عالی رتبه قضایی در حالی که نمایندهٔ ولی فقیه در سپاه پاسداران بود، با هواپیمای اف۲۷ فروندشیپ عازم جبهه‌های جنگ بود که هواپیمای حامل آن‌ها مورد حمله دو فروند جنگنده عراقی قرار گرفت و در ۲۵ کیلومتری شمال اهواز سقوط کرد و همهٔ سرنشینان هواپیما که نزدیک به ۵۰ نفر بودند کشته شدند.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران