در حال بارگذاری ...
 • زندگینامه رئیس شهربانی کشور در زمان پهلوی


  شهید دستجردی در 1304 در اصفهان دیده به جهان گشود. امیر سرتیپ شهید وحید دستجردی، رییس شهربانی کل کشور، از پشتیبانان جنبش اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) به شمار میرفت.

  به گزارش خبرگزاری حیات؛ امیر سرتیپ شهید وحید دستجردی، رییس شهربانی کل کشور، از پشتیبانان جنبش اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) به شمار میرفت. جنبش امام خمینی(ره) که برخاسته از ارزش‌های اسلام ناب محمدی(ص) بود در دهه 1340 در فضایی آغاز به پرتوافکنی کرد که دو ابر قدرت شرق و غرب، جهان را میان خود تقسیم کرده بودند. 


  شهید در پیش از انقلاب اسلامی: 

  حکومت دست‌نشانده محمدرضا شاه پهلوی که آشکارا سیاست‌های استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل را در ایران پیاده می‌کرد در پیشکش نمودن دارایی‌های مردم ایران از جمله نفت تردیدی به خود راه نمی‌داد. امام خمینی(ره)، رهبر بزرگ انقلاب اسلامی، پا به میدان پیکار با نظام وابسته به بیگانه پهلوی گذاردند تا دست نظام ستمشاهی و سردمداران استکبار را از کشور ایران کوتاه نمایند. دین‌ستیزی حکومت، رواج بی‌بندوباری، خودکامگی، بیگانه دوستی و تاراج نفت و دیگر دارایی‌های ایران از ویژگی‌های حکومت طاغوتی شاهان پهلوی بودند که دل مردم و روحانیت مبارز را روز به روز نسبت به رفتار دستگاه حاکم تیره‌تر می‌ساخت و نابودی آن را حتمی‌تر. 
   
  رهروان راستین امام(ره) هر کدام به گونه‌ای می‌کوشیدند تا پایبندی خودشان را به راه و اندیشه‌های ایشان نشان دهند، چه با تلاش سیاسی و چه با آگاهی بخشیدن به مردم.
  شهیددستجردی را نیز باید از پیروان تلاش در این راه برشمرد. 

  وحیددستجردی، از هواداران جنبش ملی شدن نفت ایران بود. شهید دستجردی پس‌از سی‌ و دو سال خدمت در رده‌های گوناگون شهربانی، بازنشسته شد. نگرش و کارکردش در دوران خدمت، چند بار حکومت محمدرضا شاه پهلوی را به بیرون کردن وی از شهربانی واداشت، گرچه این کار انجام نشد. 
   
  شهید دستجردی از مقلدان امام(ره) به شمار می‌رفت و در انجام دستورهای دینی بسیار پایبند بود. او همواره کوچکترین وظایف شرعی را هم رعایت می‌کرد. در سال‌های 1356 تا 1357 حکومت دست‌نشانده پهلوی، به دستور استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل، بر آن بود که به کشتار مردم در شهرهای گوناگون ایران بپردازد، تا مگر بتواند جلو پیشروی انقلاب اسلامی را در ایران بگیرد. از اینرو، سرتیپ هوشنگ دستجردی ناگزیر شد در 1357 درخواست بازنشستگی کند تا نقشی در تبهکاری‌های آن‌ها نداشته باشد. دستجردی در همان سال، با لباس غیرنظامی در راهپیمایی پرشور و انقلابی مردم شرکت می‌کرد.

  شهید؛ پس از انقلاب اسلامی:

  سرانجام، در 22 بهمن 1357 نظام 2500 ساله شاهنشاهی در ایران، سرنگون و به زباله‌دان تاریخ سپرده شد، سفارت اسراییل در تهران تعطیل گردید، پنجاه هزار مستشار نظامی آمریکایی که بر تاروپود کشور چنگ انداخته بودند، اخراج شدند، جلو تاراج نفت و دیگر دارایی‌های کشور گرفته شد و با رهبری امام خمینی(ره) نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پایه‌گذاری گردید؛ نظامی که مهم‌ترین شعارش، رد هر گونه استعمار و بیگانه‌دوستی و اجرای سیاست «نه شرقی و نه غربی» بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید دستجردی که بازنشسته بود، بار دیگر به خدمت فراخوانده شد و مسوولیت‌های چندی؛ چون رییس شهربانی اصفهان، سرپرست اداره بازرسی و معاون انتظامی را در دست داشت. شهید دستجردی، در 24 اسفند 1359 به سمت ریاست شهربانی کل کشور رسید.

  شهادت: 

  پس از به بار نشستن انقلاب پرشکوه اسلامی در ایران، گروهک مجاهدین خلق که خود را در رسیدن به اهدافش ناکام میدید، ترور مسئولان رده بالای جمهوری اسلامی ایران را در صدر کارهایش قرار داد. گروهک منافقین از انجام ترورها، سرنگون کردن نظام نوپای جمهوری اسلامی را در سر داشت. آن گروهک پس از منفجر کردن ساختمان مرکزی حزب جمهوری اسلامی در میدان سرچشمه تهران در هفت تیر 1360 و به شهادت رساندن 72 تن از برجستگان رده‌ بالای نظام اسلامی، در هشتم شهریور 1360 به انفجار دیگری در ساختمان نخست‌وزیری آن شهر دست یازید. 

  مسعود کشمیری، عضو گروهک مجاهدین خلق، پیشتر به شیوه منافقانه‌ای در شورای امنیت کشور رخنه کرده بود. وی در آن روز با بمب جاسازی شده در کیفش، بی‌آنکه بازرسی شود، وارد ساختمان نخست‌وزیری گردید. او چون دبیر نشست شورای امنیت ملی کشور هم بود، درست نزدیک به شهید محمدعلی رجایی و شهید حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد باهنر نشست. 

  کشمیری پس از خواندن قرآن و به کار انداختن بمب ساعتی، از اتاق بیرون می‌رود. ناگهان بمب منفجر می‌گردد و رییس جمهور و نخست‌وزیر شهید می‌شوند. وحیددستجردی هم که در آن نشست حضور داشت، به سختی زخمی می‌گردد ولی خود را به مهتابی ساختمان می‌رساند و به پایین‌می‌پرد. 

  شش روز پس از آن، در چهاردهم شهریور 1360 در اثر سوختگی شهید به شهادت می‌رسد. محمدمهدی کتیبه، شاهد آن رویداد، می‌گوید: «تیمسار وحید دستجردی در این حادثه کنار دست آقای باهنر نشسته بود ... . آقای دستجردی در این حادثه سوختگی زیادی داشت ... .» 

  پیکر پاک شهید دستجردی، بنا بر وصیت خود در شهر ری به خاک سپرده شده است. در همان روز شهادت دستجردی، منافقین با انفجار دیگری نیز آیت‌الله شیخ علی قدوسی، دادستان کل انقلاب، را شهید می‌کنند.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران