در حال بارگذاری ...
 • شهید "عباسعلی ناطق نوری" از تولد تا پیروزی انقلاب


  معلم شهید عباسعلی ناطق نوری در سال 1314 در شهرستان نور (قریه اوزکلا) از استان مازندران در یک خانواده روحانی دیده به جهان گشود.

  به گزارش خبرگزاری حیات؛ شهید بزرگوار عباسعلی ناطق نوری در سال 1314 در شهرستان نور (قریه اوزکلا) از استان مازندران در یک خانواده روحانی دیده به جهان گشود و در سال 1320 یعنی سالی که ایران دستخوش تجاوزات ابر قدرت های شرق و غرب بود؛وارد دبستان شد، شهید تا سن 9 سالگی در همان روستا زندگی می کرد و پس از آن همراه خانواده به تهران عزیمت کرد و تحصیلات ابتدایی را در سال 1329 به اتمام رسانید البته در کنار تحصیلات به کارهای کشاورزی نیز می پرداخت. 

   
  تحصیلات 

  شهید پس از تحصیلات ابتدایی بنا بر عللی مجبور به ترک تحصیل شد و به همین جهت شغل مکانیکی را با حقوق بسیار ناچیز انتخاب کرد و در کنار آن به جهت علاقه شدید به مطالعه و ذوق بیش از حد به کسب علم، با وجود کار زیاد و پرزحمت به فراگیری علم، مخصوصاً علوم مذهبی و تحقیق در اسلام پرداخت، شهید بزرگوار با کوشش و تلاش پیگیر و خستگی ناپذیرش خیلی سریع توانست سخنران و مدرس قرآن گردد. 

  فعالیت های اجتماعی و سیاسی 
   
  شهید بزرگوار عباسعلی ناطق نوری در مقاطع مختلف زندگی خود با تحمل رنج ها و سختی ها حضور فعال و دائمی در مبارزات سیاسی و مذهبی گذراند.
   
  او از امکانات دنیایی به عنوان وسیله ای در جهت رسیدن به هدف ایده ال و متعالی و به کمال رسیدن خود بهره می جست. 

  شهید گرانقدر آنچه را که در ضمن مطالعه و کلاس درس قرآن و آموزش های اعتقادی آموخته بود، با روش های ساده و عامیانه برای مردم و مخصوصاً کودکان تشریح می نمود و آنان را به مذهب و دین علاقه مند می کرد. 

  اگر چه شغل شهید سخت و طاقت فرسا بود اما جهت جلب رضایت خداوند، گاه در محل های دور افتاده جلساتی تشکیل می‌داد و در آنجا سخنرانی می کرد. 

  شهید عباسعلی ناطق نوری در سن جوانی به ورزش کشتی روی آورد و از بنیه جسمی قوی برخوردار بود و در مسابقات شرکت می کرد. 

  از همان اوایل اعتقاد عمیق به اصل امامت و مرجعیت داشت و به خاطر شرکت گسترده اش در مجالس و محافل مذهبی خیلی زود به عنوان معلمی شایسته و فداکار و دلسوز و خستگی ناپذیر لقب گرفت. 

  شرکت مستمر شهید در جلسات مذهبی تمام عمرش از مهمترین فعالیت هایش بشمار می رفت و در مناطق مختلف تهران مانند هیئت قهرودی ها، امیریه، کن، باغ فیض و قسمت های غربی و جنوبی تهران و.... شرکت نموده و جوانان را با آن جذابیت منحصر به فرد ارشاد و هدایت می نمود. 

  شهید بزرگوار بسیار زحمت می کشید و کم استراحت می کرد، گاه در شبانه روز فقط 3 ساعت استراحت می کرد و بقیه روز را به مطالعه و تدریس می گذراند و حتی با گروه های غیر اسلامی مناظره می کردد.
  شهید با تلاش های فرهنگی خود و شیوه تبلیغی خاص خود و برنامه های آموزشی، موفق شد شاگردانی متعهد و مومن به جامعه اسلامی تحویل نماید که هرکدام خدمتگذارانی برای انقلاب می باشند. 
   
  فعالیت های انقلابی و سیاسی 
   
  همه مراحل زندگی شهید در مبارزات سیاسی و مذهبی سپری شد و همواره در این اندیشه بود که چگونه خود را یک انقلابی در خدمت جامعه بار بیاورد، ایشان فعالیت های خود را در جهت تحقق به اهداف ایده آل خود می دانست و تمام مراحل زندگی خود را در جهت استقرار حکومت اسلامی تلاش می کرد و با برگزاری جلسات و سخنرانی ها می خواست دین خود را به اسلام ادا نماید. 

  عمده فعالیت های شهید عباسعلی ناطق نوری در گروه های موتلفه، فعالیت های سیاسی و تبلیغاتی مانند تکثیر و پخش اعلامیه های حضرت امام (ره) از جمله اعلامیه هایی که در افشای جریان کاپیتالاسیون در یک شب مشخص و در یک زمان معین در سراسر کشور انجام شد. 

  فعالیت های شهید در هیئت موتلفه تا مرز حرکت مسلحانه علیه حکومت جبار آن زمان گسترش پیدا کرد.
  شهید بزرگوار برای ادامه فعالیت هایش به ناچار از مکانیکی به شغل فروشندگی لوازم خیاطی روی آورد تا بتواند در خدمت اسلام و در صحنه مبارزات باشد که به عنوان نمونه می توان به پخش اعلامیه ها در جعبه های قطعات یدکی اشاره کرد. 

  این شهید بزرگوار در همه حالات همگام با انقلاب و در تمام مراحل حضوری فعال داشت، چه در قضایای 15 خرداد و چه در زمانی که طلاب قم دچار مشکل شدند که ایشان با لباس شخصی مخفی می کرد و نجات می داد. 
   
  از خصوصیات بارز شهید، مبارزه و اهمیت به تبلیغات و روشنگری در مبارزات بود که از جمله می توان به تشکیل گروه ندای اسلام اشاره نمود که زیر نظر شهید ناطق نوری به تکثیر پیام های امام می پرداخت.
  از اقدامات دیگر ایشان فراهم آوردن بی سیم بود که مکالمات نیروی انتظامی آن زمان را کنترل می کرد و هرگاه جلادان رژیم قصد یورش به تظاهرات مردم را داشتند به محل می رسیدند و مردم را مطلع و متفرق می نمودند. 

  همزمان با این اقدامات اقدام به تهیه سلاح نموده و ضمن موفقیت مقداری سلاح را تهیه تا در مواقع لزوم مورد بهره برداری قرار گیرد. 

  عاقبت ساواک دستور دستگیری وی را صادر کرد و شهید زندانی گردید. البته بارها اقدام به دستگیری او کردند که در این امر موفق نبودند و وقتی از دستگیری او مایوس شدند دستور ترور او را دادند، زیرا رژیم پهلوی او را یک عنصر خطرناک برای خود به شمار می آورد. 

  شهید بزرگوار جوانانی را که تربیت کرده بود، هسته های گروهی بنام فدائی اسلام را تشکیل دادند که در ارتباط با روحانیت و با همکاری گروه فجر اسلام به انتشار اعلامیه ها و دیگر فعالیت ها ضد رژیم می پرداختند. 
   
  در سال 1375 گروه آنان شناسایی و به یکی از مخفی گاه ها و منزل شهید توسط ساواک حمله شد و در این حمله عده ای از این گروه و فرزند شهید دستگیر و زندانی شدند و در نهایت ایشان موفق به فرار شدند.

  شهید عباسعلی ناطق نوری در بعد از انقلاب 

  اما از آنجایی که لطف و عنایت الهی همواره شامل بندگان مخلص مخصوصاً ایشان بود، هرگز به دشمنان این فرصت را ندادند که ایشان توسط رژیم به شهادت برسند، تا اینکه انقلاب در مراحل پیروزی قرار گرفت و حیله های شیاطینی خنثی گردید. 

  آری جرقه های پیروزی انقلاب و رسیدن صبح صادق به گوش می رسید، همه انتظار خبری بزرگ داشتند، خبر بزرگ ورود امام خمینی(ره) به وطن در این هنگام فعالیت های شهید بسیار شدید شد و با سلاح های خود به حفاظت از جان امام در مدرسه رفاه پرداختند و تا پیروزی کامل انقلاب در خدمت امام بودند. 

  پس از پیروزی انقلاب ماموریت یافتند به شمال کشور رفته و مسئولیت حفاظت از بیت المال مسلمین را تقبل نمایند و در این رابطه حفاظت از اموال کاخ های شمال کشور و همچنین مسئولیت بنیاد مستضعفان، دادیار دادگاه انقلاب در نوشهر و چالوس را به عهده داشت، البته در کنار این فعالیت های اجرایی، دست از فعالیت های تبلیغاتی بر نداشته و همواره با سخنرانی های روشنگرانه خود به افشاگری اقدامات ضد انقلابی منافقین می پرداخت، بطوری که چپ های آمریکایی و منافقین در کل مازندران وی را به عنوان سردمداران مخالفین خود می دانستند و سعی در دروغ پردازی علیه ایشان داشتند، در حساس ترین لحظه های انقلاب در زمان انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی سعی در ترور شخصیت این فرزند برومند اسلام نمودند. 

  همزمان با انتخابات سراسر کشور در شهرستان نور و محمود آباد کاندیدای نمایندگی انتخاب گردید و راهی مجلس شورای اسلامی شدند. 

  شهادت شهید عباسعلی ناطق نوری 
   
  تا اینکه پیمان خود را که با معبود خویش بسته بود پس از گرفتن وضو و خروج از منزل در کربلای سرچشمه تهران (دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی) در شب هفتم تیر ماه 1360 با خونش امضاء کرد و نزد عرشیان رفت و در بین مقربین خداوند قرار گرفت.
   
  پیکر پاکش در روز نهم تیر طی مراسم با شکوهی در محمود آباد و نور و شهرهای ساحلی دریا تا چالوس تشییع شد و در همان روز در کنار آرامگاه ابویش به خاک سپرده شد. 

  خصوصیات اخلاقی معنوی شهید عباسعلی ناطق نوری 
   
  خصوصیات شهدا و این شهید عالی مقام را نمی توان با دیدگاه امکانی و قلم ضعیف خودمان به تصویر بکشیم برای بیان آن معیارهای الهی و دیدی ربوبی لازم است و واقعاً دست ما خاک نشینان از ترسم آن کوه عاجز است. 

  بیان خصوصیات معنوی شهدا از جمله این شهید والامقام برای این قلم بسیار سنگین و طاقت فرساست. همین را باید گفت که تقوا و صفای باطنی شهید که در قلوب مردم درخشندگی داشت و تمام حیله های دشمنان را خنثی و اقدامات ناآگاهان رانقش بر آب کرد. 

  از خصوصیات بارز اخلاقی شهید ارتباط صمیمی با مردم، تواضع و فروتنی در برابر امت اسلامی بود که باعث دوستی و علاقه‌مندی متقابل گردید، در مجموع ایشان فردی بسیار دلسوز، پاک، بی ریا و مخلص برای اسلام و مسلمین بود.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران