در حال بارگذاری ...
 • برگی از زندگینامه فرمانده سپاه خرمشهر


  سردار سرلشگر پاسدار سید محمد علی جهان‌آرا معروف به محمد جهان‌آرا ۹ شهریور ۱۳۳۳ خرمشهر- ۷ مهر ۱۳۶۰) یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود که در زمان این جنگ بر اثر سانحهٔ هوایی کشته شد.

  جهان آرابه گزارش خبرگزاری حیات؛ محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه خرمشهر بود که در سال 1360 به همراه همرزمانش شهید فکوری، شهید نامجوی بر اثر سقوط هواپیما در سن 27 سالگی به فیض رفیع شهادت نائل آمد. برگی از زندگینامه این فرمانده جوان از دوران کودکی تا شهادتش را ورق می‌زنیم. 


  دوران قبل از انقلاب 

  محمد جهان‌آرا در خرمشهر به دنیا آمد. در سال ۱۳۴۸ تحت تاثیر جنبش اسلامی به رهبری روح‌الله خمینی همراه عده‌ای از دوستان‌اش وارد مبارزات سیاسی علیه دولت محمدرضا پهلوی شد و گروه الله اکبر را راه‌اندازی کرد. در اواخر سال ۱۳۴۹ همراه برادرش به عضویت گروه مخفی حزب‌الله خرمشهر درآمد. دو سال بعد اعضای گروه توسط ساواک شناسایی شد و تمام اعضای آن دستگیر و زندانی شدند. در جریان این دستگیری، محمد جهان‌آرا به یک سال زندان محکوم شد. 

  وی پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۵۴ در کنکور دانشگاه‌ شرکت کرد و برای ادامهٔ تحصیل راهی مدرسهٔ عالی بازرگانی تبریز شد. 

  در سال ۱۳۵۵ جهان‌آرا به عضویت گروه "منصورون" که یک گروه معتقد به مبارزه مسلحانه بود درآمد. در سال ۱۳۵۷، هنگامی که قرار بود به سرپرستی سید علی اندرزگو به سوریه و اردوگاه‌های مقاومت فلسطین سفر کند، به دلیل کشتار مردم تهران در میدان ژاله در هفدهم شهریور ۱۳۵۷ از سفر بازماند.
  در پاییز سال ۱۳۵۷ در پی اعزام تانک‌های ارتش به خیابان‌های اهواز و کشتار مردم، گروه منصورون، تصمیم به دفاع مسلحانه از مردم تظاهر کننده می‌گیرند. اعضای گروه در یکی از این درگیری‌ها با نیروهای زرهی، حدود ۳۰ نفر از نیروهای شاهنشاهی را مجروح کردند. 

  پس از انقلاب 

  بعد از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) محمد جهان‌آرا پس از دو سال و نیم زندگی مخفی به خرمشهر بازگشت. او و دوستانش در خرمشهر گروهی به نام کانون فرهنگی نظامی انقلابیون خرمشهر تشکیل دادند. 

  محمد جهان آرا در سال ۱۳۵۸ ازدواج کرد. در همان سال فرماندهی سپاه خرمشهر را به عهده گرفت و هم‌زمان جهاد سازندگی خرمشهر را نیز پایه‌گذاری کرد. با شروع جنگ دوش به دوش مردم از شهر دفاع کرد. بعد از سقوط خرمشهر و عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا مرحله جدیدی از جنگ آغاز شد. اولین گام شکستن محاصرهٔ آبادان بود. این پیروزی در مهر ۱۳۶۰ روی داد. به دنبال این پیروزی در روز هفتم مهر محمد جهان‌آرا و تعداد دیگری از فرماندهان راهی تهران شدند تا گزارش عملکرد نیروها را به روح‌الله خمینی بدهند اما در میانه راه بر اثر سقوط هواپیمای پرواز هرکولس سی-۱۳۰ نیروی هوایی ارتش ایران ۱۳۶۰ کشته شد. 

  نوحهٔ معروف «ممد نبودی ببینی» پس از آزادسازی خرمشهر اولین بار توسط حسین فخری هم‌رزم او بر سر مزارش خوانده شد و یک‎سال بعد توسط غلام کویتی‌پور همزمان با آزادسازی خرمشهر خوانده شد.


      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

   خادمین شهدای مناطق عملیاتی چگونه انتخاب می‌شوند؟

   خادمین شهدای مناطق عملیاتی چگونه انتخاب می‌شوند؟

  مسئول کمیته مرکزی خادمین شهدا با بیان اینکه مراحل ثبت‌ نام خادمین شهدا پیچیده نبوده و کسی در این گزینش مردود نمی‌شود، اعلام کرد: هدف از ثبت‌ نام خادمین شهدا، انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان است 

  |

  نظرات کاربران