در حال بارگذاری ...
 • به مناسبت 26دی ماه، سالروز فرار شاه از ایران

  پایان رویای آمریکایی


  یکی از مباحث قابل طرح در وقوع یک انقلاب و فروپاشی حکومت گذشته، کشاکش قدرت بین صاحبان حکومت و نیروهای انقلابی است. به هر میزانی که انسجام و وحدت نیروهای انقلابی بیشتر باشد و از روحیه ارزشی والاتری برخوردار باشند توان آنان در مبارزه و سرنگونی بیشتر و قدرت نیروهای حاکم در سرکوب آنان کم می شود و در نتیجه امکان انشقاق در حکومت و پیدایش زمینه های وقوع و پیروزی انقلاب بیشتر می شود.

  به گزارش حیات؛ در این میان می توان به مبارزات ملت ایران در سال های 1356 و 1357 اشاره کرد که زمینه های فروپاشی رژیم پهلوی و از هم گسیختگی نظام حاکم را فراهم کرد. یکی از وقایع قبل از پیروزی انقلاب فرار شاه در 26دی ماه 1357بود. فرار شاه در واقع بیانگر طلیعه پیروزی مقاومت ملت در برابر حکومت نظامی و نیز عقب نشینی شاه در مقابل مردم بود. 

  یکی از اقدامات شاه تشکیل دولت نظامی به نخست‌وزیری ازهاری (رئیس ستاد ارتش) بود، ازهاری از عناصر افراطی ارتش محسوب می‌گردید. حکومت نظامی ازهاری از ۱۵ آبان ۱۳۵۷آغاز شد که قیام اسلامی مردم در مدت زمان کوتاه حکومت ازهاری شکل وسیع تری به خود گرفت. نقطه اوج این قیام تظاهرات میلیونی و تاریخی مردم در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی (۱۹ و ۲۰ آذر ۱۳۵۷) در سراسر کشور بود. آنچه قابل توجه است وجود مولفه های اصلی شکل دهنده فرهنگ ایثار و شهادت در آن قیام و حرکت های مردمی بود که در نهایت باعث شد حکومت نظامی ازهاری با شکست مواجه شود. بعد از شکست حکومت نظامی ازهاری، شاه به ناچار برای خروج از بن بستی که در آن گرفتار شده بود به رهبران جبهه ملی روی آورد. شاه قبل از همه دکتر غلامحسین صدیقی را برای مقام نخست وزیری در نظر گرفت. دکتر صدیقی به درخواست شاه پاسخ رد داد وسپس شاه از شاپور بختیار دعوت کرد. بختیار این پیشنهاد را به شرط «گرفتن اختیار کامل و خروج شاه از کشور بعد از رأی اعتماد مجلسین به دولت» پذیرفت. شاه ناگزیر تمام شرائط را پذیرفت و در 26 دی ماه 1357 در حالیکه کسالت و ناراحتی مزاج را بهانه قرار داده بود، به‌ همراه همسر خود از کشور فرار کرد تا به تصور خویش آتش افروخته از خشم توده‌ها را تخفیف دهد. 

  عدم پاسخ درست به خواسته های مردمی، وجود مشکلات اقتصادی و نابسامانی های اجتماعی، تشدید مخالفتها با حکومت خودکامه و مفاسد و مشکلات ناشی از آن، روند نهضت اسلامی و اعتراضات را در جامعه به گونه ای شدت بخشید که مهار آن روز ‌به روز دشوارتر می شد. 

  در واقع می توان عنوان کرد شکل گیری و گسترش نهضت اسلامی و افزایش اعتراضات توده مردمی و فشار نیروهای مخالف رژیم و هماهنگی قیام‏های مردمی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) برگزاری مراسم چهلم های شهدا در شهرهای مختلف و کشتار 17 شهریور،اعتصاب کارکنان شرکت ملی نفت، عدم پاسخ درست به خواسته های مردمی، وجود مشکلات اقتصادی و نابسامانی های اجتماعی کنترل امنیت کشور را از دست نیروهای رژیم و حتی حکومت نظامی خارج نموده و موجب شد که در زمان کوتاهی، پایه های اقتدار رژیم 2500ساله شاهنشاهی سست شده و پس از سال ها ظلم و جنایت منجر به فرار شاه گردد و مردم ایران فریاد شادمانی سر دادند. 

  پس از فرار شاه، امام خمینی(ره) در پیامی به ملت ایران اعلام کرد: «فرار محمد رضا پهلوی را که طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می کنم... اینجانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علمای اعلام، در این موقع حساس تشکر می کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت کلمه را همیشه خصوصا تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی امیدوارم». 

  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران