در حال بارگذاری ...
 • در گفت وگو با حیات مطرح شد؛

  خاطرات ناگفته همسر شهید نواب صفوی از ازدواج تا اعدام


  نرگس فاضل رضوی یکی از نزدیکان شهید نواب صفوی به نقل از همسر این شهید به بیان خاطراتی ناگفته از آشنایی و ازدواج خانم نیره اعظم نواب احتشام رضوی دختر سید علی از رهبران قیام گوهرشاد با شهید نواب و 9 سال زندگی مشترک در کوران مبارزات این شهید بزرگوار تا زمان اعدام پرداخت.

  به گزارش حیات، سید مجتبی تهرانی معروف به نواب صفوی، در سال 1303 شمسی در خانواده ای روحانی و اصیل در خانی آباد تهران قدم به عرصه ی وجود گذاشت. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه، رهسپار حوزه علمیه نجف شد. این شهید از طرف مادر به سادات درچه اصفهان منتسب و از طرف پدر میرلوحی است. شهید نواب پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آیت ‏اللَّه سیدابوالحسن اصفهانی جهت مبارزه با کجروی‏‌های کسروی به ایران آمد و با تشکیل "جمعیت فداییان اسلام" به مبارزه با بدخواهان و بداندیشان پرداخت. ترور وابستگان استعماری مانند احمد کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‏‌آرا و حسین علاء از جمله فعالیت‏های سیاسی این جمعیت می‏‌باشد. سرانجام این مجاهد خستگی‏ناپذیر به همراه سه تن از هم رزمانش به نام‏های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در بیدادگاه رژیم پهلوی محکوم و در صبحگاه 27 دی 1334 شمسی تیرباران شده و به خیل شهدا پیوستند. پیکر شهید نواب صفوی ابتدا در روستای مسگرآباد تدفین شد اما بعداً با اجازه مرحوم آیت‌الله‌ مرعشی نجفی و با اقامه مجدد نماز میت توسط این مرجع عالیقدر، به قم منتقل و در قبرستان وادی‌السلام این شهر خاکسپاری شد. 

  همسر شهید نواب صفوی فرزند سید علی از رهبران قیام گوهرشاد / نحوه آشنایی و ازدواج 
  نرگس فاضل رضوی یکی از نزدیکان این شهید بزرگوار در گفت و گو با خبرنگار حیات به نحوه آشنایی و ازدواج شهید نواب صفوی با خانم نیره اعظم نواب احتشام رضوی اشاره کرد و گفت: خانم اعظم نواب فرزند سید علی از رهبران قیام گوهرشاد بودند و اکنون 83 ساله هستند، در آن زمان مشاورین محمدرضا پهلوی به ا و پیشنهاد می دهند که بهتر است از تبعیدینی که از طرف پدرت مورد آزار و اذیت قرار گرفتند دلجویی کنی تا با تو مدارا کنند به همین دلیل شاه از سید علی نواب احتشام برای دیدار دعوت می کند، همان روز شهید نواب صفوی نیز به منظور تلاش برای آزادی یکی از بزرگان کشور نزد شاه رفته بود که سید علی را می بیند و از او می پرسد که شما نواب احتشام معروف هستید، من هم نواب صفوی ام، و آدرس منزل را می گیرد تا به دیدنشان برود. 

  وی ادامه داد: زمانی که شهید نواب صفوی به منزل سید علی نواب احتشام مراجعه می کند دختر وی نیره اعظم در خانه بوده و به نواب صفوی می گوید که به دلیل عارضه قلبی سید علی دربیمارستان بستری است و خود را خدمتکار او معرفی می کند نه دختر نواب احتشام، پس از دیدارهای متعدد شهید نواب صفوی با سید علی نواب احتشام، یک روز نواب صفوی درخواست می کند که آقای نواب احتشام من میخواهم با شما نسبت امیرالمومنین (ع) و پیامبر گرامی اسلام را داشته باشم که مورد موافقت قرار می گیرد . 

  نرگس فاضل رضوی با اشاره به اصل و نسب و فرهیخته بودن خانواده نواب احتشام تصریح کرد: خانواده نواب احتشام جزو نوابین و بزرگان شهر بودند و همسر شهید نواب صفوی در خانواده ای فرهنگی و فاضلین معنوی و اهل علم و ادب پرورش یافته بود و از انقلابی بودن شهید نواب صفوی نیز آگاهی داشت، همچنین سید علی پدر وی بسیار بر فضیلت های این شهید تاکید کرد به همین دلیل خانم نیره اعظم نواب احتشام رضوی درسن 14 سالگی با نواب صفوی 24 ساله ازدواج می کند. 

  9 سال زندگی مشترک با شهید نواب صفوی 
  وی با بیان این که همسر شهید نواب صفوی تا زمان شهادت 9 سال با او زندگی مشترک داشته است گفت: سختی های این 9 سال د ر وصف نمی گنجد، گاهی شهید نواب صفوی مجبور بودند که در یک شب سه بار خانه عوض کنند و مرتب در حال جابه جایی منزل بود، هیچ کس نباید مطلع می شد که همسر شهید نواب چه کسی است به همین دلیل گاهی تا 3 ماه خانم نواب احتشام از خانه بیرون نمی آمد، در کل از مجموع این 9 سال زندگی مشترک، همسر شهید نواب صفوی یک سال در کنار او بدون دغدغه زندگی کرده است، سال 1329 که فاطمه فرزند اول شهید نواب صفوی به دنیا می آید و دو سال بعد زهرا و صدیقه نیز 4 ماه بعد از شهادت پدر متولد می شود. 

  صلابت حسینی شهید نواب 
  نرگس فاضل رضوی به نقل از همسر شهید نواب صفوی با تاکید بر این که این شهید بسیار باصلابت و پرشور بود گفت: او در منزل بسیار مهربان و مطیع خانواده بود و در فعالیت های انقلابی خود صلابتی امام حسینی داشت گویی که روح سیدالشهدا در او دمیده شده بود. 

  اعدام بدون محاکمه 
  وی در خصوص نحوه مطلع شدن خانواده شهید نواب صفوی از اعدام وی اظهارداشت: همسر این شهید تعریف می کنند که از رادیو این مسئله را پس از اعدام شنیدند، و داستان از این قرار بوده که آمریکایی ها دستور می دهند که این افراد را پس از دستگیری به سرعت و بدون محاکمه اعدام کنید. 

  دیدار آخر همسر با شهید نواب صفوی پیش از زندان 
  وی با اشاره به دیدار همسر شهید نواب صفوی با وی دو روز پیش از اعدام گفت: شهید نواب صفوی در این دیدار به همسر خود می گوید نیره جان من را حلال کن، من شما و فرزندانم را به دست خدا می سپارم که بهترین حامی است که همسر شهید نواب متقابلا می گوید من پیش مرگ شما بشوم، بعد از اعدام نیز پیکر را شبانه تحویل گرفته و در سحرگاه دفن می کنند، حتی نقل است که پس از اعدام تیمی از آمریکا آمده و پیکر شهدا را با تصاویر آنها مطابقت می دهد. 

  طنین " یا حسین " پس از اعدام نواب صفوی 
  وی افزود: در لحظه اعدام اینطور که حاضرین در صحنه می گویند پس از شهادت شهید نواب صفوی و یاران صدای یاحسین در فضا می پیچد و همه تصور می کنند که فداییان اسلام در پشت زندان تحصن کرده اند ولی اینگونه نبوده که این مسائل همه امدادهای غیبی و نشان از شخصیت والای این شهید بزرگوار است. 

  نواقص سریال معمای شاه 
  نرگس فاضل رضوی در خصوص صحت و سقم تاریخی شخصیت شهید نواب صفوی در مجموعه تلویزیونی معمای شاه گفت: آقای حسام نواب صفوی تمایل زیادی داشت که نقش شهید را بازی کند، تمایل همسر شهید بر بازیگران جواد هاشمی و اشکان خطیبی بود ولی به واسطه این که آقای نواب صفوی از وکلای مومن، معتقد و اهل ایمان بودند خانواده پذیرفتند که این نقش را ایفا کنند ولی به نظر من سریال معمای شاه دارای نواقصی است از جمله این که در جریان ملی شدن صنعت نفت به نسبت تلاش های مصدق و آیت الله کاشانی سهم فعالیت های فداییان اسلام در وقوع این امر 80 درصد بود، تهدیدات شهید نواب صفوی و ترورهایش از عوامل اصلی ملی شدن صنعت نفت بود. 

  اخلاص و بزرگی شهید نواب صفوی در گفتار امام خمینی (ره) 
  وی در پایان سخنان خود به دیدار خانواده شهید نواب صفوی با امام خمینی (ره) پس از شهادت شهید نواب اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: همسر شهید نواب صفوی از امام راحل در این دیدار سوال کردند که آیا اقدامات شهید نواب صفوی مورد عنایت شما نبود و اعتقادی به وی نداشتید که امام (ره) فرمودند: رحمت الله علیه، سپس همسر شهید نواب دوباره سوال می کنند که پس به چه دلیل در سخنرانی ها نامی از او نمی برید که امام خمینی (ره) تاکید کردند که ایشان به اندازه ای اخلاص و بزرگی دارد که نیازی به گفتن من نیست. 

  تاثیر شخصیت شهید نواب صفوی بر رهبر معظم انقلاب 
  لازم به ذکر است آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در وصف شهید نواب صفوی فرمودند : این شهید غوغایی از شور و هیجان به وجود آورده بود که تاثیرات او بر روحیه طلاب هنگام شهادتش محسوس بود، آن کس که در دوره جوانی من ، خیلی بر روی من تاثیر گذاشت ، در درجه اول مرحوم نواب صفوی بود.، من به شدت تحت تاثیر شخصیت او قرار گرفتم ، به فاصله چند ماه بعد با وضع خیلی بدی شهیدش کردند. این هم تاثیر او را در ما بیشتر عمیق کرد. 

  وصیت نامه شهید نواب صفوی 

  هوالعزیز 
  بسم الله الرحمن الرحیم 
  به نام مقدس آخرین وصی و قائم آل محمد پیشوای غایب جهان و بشر وجود منزه امام زمان اعلی منزلت والا پایگاه مهدی عجل الله تعالی فرجه و حقق آمالنا و فیه آمین الله العالمین 

  برادران مسلمانم در سراسر دنیا، دوستان ثابت قدم خدا و محمد و آل محمد (ص) السلام علیکم و رحمه الله و برکاته ان الدنیا قد ادبرت و ان الاخره قد اقبلت. همانا دنیا از ما رو گردانده و آخرت به ما رو کرده است، آنچه از عمر ما گذشت و فانی شد از دنیا بود و آنچه بسوی ما رو کرده و بسویش شتابان می‌رویم آخرت است. پس بکوشید از ابناء این گذشته فانی نبوده از ابناء آن آینده حتمی باشید و خود را برای آن سرای جاوید آماده نمایید. 

  امیر المومنین وجود اقدس علی (ع) که جهانی پر از عشق و معرفت خدا بود و جهانی معرفت باید تا به شخصیتش کمی پی برد و جهان، وجود همانندش را پس از پسرعموی کرامش صلی الله علیه و آله ندیده و نخواهد دید، از قلت توشه و دوری و هیبت این سفر می‌نالید، بیایید و از خواب خرگوشی برخیزید و بپرهیزید از اینکه به بازی آزمایشی دنیا فریب خورده و آلوده شوید و تمام براهین استوار و آیات منیره خدا و حقایق نوربخش جهان را که بسوی خدا و معاد از راه انبیاء عظام علیهم السلام و محمد و آل محمد (ص) رهبری می‌کنند فراموش کنید. 

  ندایی در رویا رسیده که گویا رفتنی هستم 
  آه، آه، حاشا و کلا خدا نخواهد که من و شما در زمره خاسرین و بدبختان قیامت و اصحاب جحیم شمرده شویم. 

  آه، بشری که تاب مشقات آسان و زودگذر دنیا را نداشته در مصیبت کوچکی متزلزل و عاجز گردیده بی‌تاب می‌شوی چگونه تن ناتوان و زبون را مهیای آن آتشی می‌کنی که از غضب قهار خدای آتش و آب مشتعل گردیده است. 

  آه، عجبا این بشر ضعیف که با این سرعت ورود و خروجش از این آزمایشگاه دنیا طی گردیده هم آغوش خاک تیره می‌گردد با اینکه برای اصطبل و رباط هم معتقد است که باید از سوی صاحبش قانون و دین و مقصودی باشد چگونه قانون و نظام دین و مقصود خدای جهان و نماینده و نماینده عزیزش وجود اقدس پیغمبر اسلام حضرت محمد ابن عبدالله صلی الله علیه و آله توجهی نکرده محیط فکر و زندگی خود را از طویله و اصطبل هم تنزل داده خود را برای همیشه در آتش جهل و شهوت پستش که افروزنده آتش غضب خداست می‌سوزاند؟ 

  (اولئک کالانعام بل هم اضل) اینان مثل حیواناتند بلکه گمراه‌ترند. 
  آه، ای برادران، شما برای اتمام حجت حق و کسب رضای رحمان و طاعتش و برای نجات و تبرئه خود در پیشگاه عظیم خدای عزیز (و معذره الی ربکم) حق را بگویید و تبلیغ کنید و این بیچارگان را از بیچارگی فردا خبر دهید. و انذار نمایید و عدم رضای خودتان را نسبت به معاصی و نافرمانیها و تبهکاریها و طغیانهای آنها اعلام دارید (اما شاکراً و اما کفوراً) یا هدایت پذیر گردیده و یا کفران می‌کنند. 

  خدای عزیز از طاعتشان بی‌نیاز بوده از معصیت آنها هم حکومت بی‌زوالش زیانی نبیند و جهنمش وسیع بوده (تقول هل من مزید) میگوید آیا سرکش و عاصی بیشتری هستی؟ و الفاظ و فلسفه‌های پوچ و مظاهر رنگین و قدرتها و ژست‌ها و لباسهای فریبنده دنیا در آنجا ذلیل و پوسیده گردیده و دردی دوا نمی‌کند و به کاری نمی‌خورد. 

  آه از این غیبت طولانی، آه، برادران،‌ من دیدم و دیده هر عاقلی می‌بیند که محبت خدا از هر محبتی شیرین‌تر و اطاعت فرمانش از اطاعت شیطان و شهوت و نفس گرامی‌تر و پرهیز از عذاب آینده جاویدی که انبیاء برای بدکاران وعده کرده‌اند از پرهیز معصیتهای زودگذر دنیا عاقلانه‌تر و امید به رحمت و نعمت و لذت الهی حتمی و بی‌آلام بهشت از امید به ذلت فانی و خیالی احتمالی دنیا پابرجاتر و استوارتر می‌باشد و گردانیدن عنان وفا و عاطفه و محبت و غیرت بسوی آفریننده عزیز وفا و غیرت و محبت و غیرت نزدیکتر و صحیح‌تر و به حق و به جا بوده و پروانه شمع محبت او گردیدن و در راهش سوختن و به دریای رحمت و لطفش پیوستن سعادتی است که در زیر آسمان علم و عقل و وجود شهیرش فوق هر عنقا و همایی است که در خاطرها خطور کند و در تصور اندیشه کنندگان بگنجد. 

  آه به راه او خواستم که دنیا را در برابر حقایق اسلام تسلیم نموده اسلام و مسلمین جهان را از چنگال جهل و شهوت و ظلم نجات داده احکام منور اسلام را اجرا نموده حیات نوینی با نشر اشعه معارف اسلام بر پیکر مردگان بشر امروز به یاری او ببخشم و حقیقت حیات انسانیت را جلوه‌گر سازم و اگر هزار سال هم بر این منوال پرچم فداکاری راه خدا و محمد و آل محمد را به یاری ذات اقدسش بدوش ناتوان خویش می‌کشیدم عاقبت مرگ بوده باید همه اینها مقدمه تحصیل رضای خدا می‌بوده باشد تا برای قلب شفا و نوری و برای آخرت، سرافرازی و سودی داشته باشد و الا هیچ، و خدا از اینها همه بی‌نیاز بوده و می‌باشد (نیته المومن خیر من عمله) و نیت مومن بهتر از عملش بوده خدا به نیت پاک لطف می‌کند و بس. امید است به لطفش نیت پاکی و عشق سرشاری نسبت به ذاتش مرحمت فرموده به فضلش با ما رفتار فرماید. 

  102297_1163358448.jpg

  الحقنا الله بالحسین و جده و امه و ابیه و اخیه و ولده آمین الله العالمین. 

  فراموش نکنید که راه راست از هر کجا کج شد بیراهه و به سوی هلاکت است. 

  و پس ای پیغمبر، راه از خانه اوصیاء او علی و یازده فرزند عزیزش تا امام زمان بوده که زنده و غایب است (و بملا الله الارض به قسطا و عدلا بعد ما ملئت ظلما و جورا) که به اتفاق احادیث مسلمین (شیعه و سنی) خدا به وسیله او زمین را پر از عدل و داد می‌کند بعد از آنکه پر از ظلم و جور شود، انشاء الله. 

  انتهای پیام/

  تهیه و تنظیم: فاطمه حاجی محمد علی
   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران