در حال بارگذاری ...
 • روزشمار شهادت؛

  شهدای سوم بهمن


  امروز سوم بهمن ماه مصادف با شهادت تنی چند از دلیرمردان دفاع مقدس است که در ادامه مختصری از زندگی ایشان می آید.

  به گزارش حیات، امروز سوم بهمن ماه مصادف با شهادت تنی چند از دلیرمردان دفاع مقدس است که در ادامه مختصری از زندگی ایشان می آید.

   زندگینامه شهید قاسم نامداری

  شهید قاسم نامداری در سال ۱۳۴۵ش در یک خانواده مذهبی در روستای اکبرآباد از توابع شهرستان کوار از استان فارس چشم به جهان هستی گشود. 

  قاسم، مدارج تحصیلی را در روستای اکبرآباد کوار و تا مقطع پنجم ابتدائی ادامه داد ولی به‌دلیل مشکلات بسیاری که بر سر راه تحصیلش وجود داشت و هم‌چنین نبود مدارس در روستا مجبور به ترک تحصیل شد و از آن پس، به یاری پدر و برادران خود به کار کشاورزی پرداخت. 

  قاسم از‌‌ همان دوران کودکی به‌واسطه اخلاق شایسته مورد توجه خاص و عام بود. بنا به گفته بزرگ‌تر‌ها، عاشق نماز و مسجد بود و در هیچ زمان نماز اول وقت و خدا را فراموش نمی‌کرد. در زمان مبارزات انقلاب اسلامی، همواره در صف تظاهرکنندگان علیه رژیم شاهنشاهی حضور داشت.

  از جمله فعالیت‌هایش در ایام انقلاب، کمک به مردم جهرم و تسخیر پادگان آنجا بود. بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و قبل از آن نیز در مراسم مداحی، نوحه‌خوانی و سینه‌زنی اباعبدالله حسین (ع) شرکتی فعال داشت. 

  در سال ۱۳۶۱ش عازم جبهه‌های حق علیه باطل شد و بعد از ۴ نوبت و ۶ ماه حضور فعال در جبهه‌های حق علیه باطل، توسط رژیم بعثی در منطقه زبیدات در تاریخ سوم بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ هجری شمسی در سن شانزده سالگی به سوی حق‌تعالی شتافت و از قید و بند دنیا‌‌ رها شد...

  زندگینامه شهید حجت الاسلام سید جواد شفیعی

  روحانی شهید حجت الاسلام سید جواد شفیعی در یک خانواده مذهبی و مستضعف چشم به دنیا گشود. او برای تحصیل پای به دبستان گذاشت و تا اخذ مدرک ششم قدیم مبادرت نمود. 

  از آن جایی که ایشان علاقه خاص و وافری به تحصیل علوم دینی داشت، از ادامه تحصیل علوم جدید منصرف و پای به محیط سالم و مقدس حوزه علمیه گذاشت.

  علوم صرف و نحو را در مدرسه امام صادق «داربکلا» نزد حاج آقا داربکلانی به اتمام رسانید. پس از مدتی به رستم کلا مهاجرت و پایه علوم ادبی وعربی را ادامه داد. 

  پس از یکسال از آن جا عازم شهر مقدس قم شد و در آنجا به موفقیت‌های چشمگیری نایل آمد. این دلداده کوی جانان توسط حضرت امام ملبس شد و یک سال بعد از پیروزی انقلاب ازدواج نمود. 

  از بهترین نمونه‌های اخلاقی در ایشان برخورد حسنه با افراد جامعه بود و قدرت جاذبه و دافعه ایشان بی نهایت شایان توجه بود.

  برای او فقر مادی اهمیت نداشت، مهم فقر علمی بود. هر هفته به جمکران می‌رفت، معنویت او واقعا قابل تعمق و تامل است. در تبلیغ دین ید طولایی داشت. 

  خط فکری ایشان در حد انطباق کامل خط امام بود و در این مسیر مبلغی بزرگ برای همه بود. با شخصیت‌های سرشناس زمان خود از جمله‌ هادی غفاری و آیت الله خلخالی و دیگران در ارتباط بود.

  او نقش به سزایی در تبلیغات جنگ و مشوق بزرگی برای رزمندگان اسلام بود و خود نیز عملا در جبهه حضور داشت. ارتباط دائم و مستمر در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی او را در جایگاه خاصی قرار داده بود.

  در تربیت نو نهالان نقش مهمی داشت و در روش کلاس‌داری از طرف آقایان قرائتی و راستگو مورد تقدیر قرار گرفت. 

  او در ایام محرم به نقاط دور دست سفر می‌کرد تا رسالت خود را ادا نماید. سرانجام پس از آرزوی زیستن و رفتنی سرخ، با لباس مقدس روحانی رزمی، در معرکه نبرد حضور یافت و در یک نبرد خونین با حمل سلاح آتشین در صبحدم جمعه سوم بهمن در شلمچه و منطقه عملیاتی کربلای پنج با اصابت گلوله به قلب پاکش به شهادت رسید.

  زندگینامه حجت الاسلام شهید مهدی عبدالله پور

  شهید مهدی عبدالله پور در سال 1341 در شهرستان تنکابن دیده به جهان گشود و در سال 1365 در عملیات کربلای 5 روح ملکوتیش آسمانی شد.

  عمامه خونین و پیکر چاک چاک 

  هادی بصیر یکی از دوستان و همسنگران شهید عبدالله پور می گوید: « قبل از عملیات کربلای پنج، روحانی بزرگوار سردار شهید «مهدی عبدالله پور» به گردان ما آمده بود. 

  چند ساعتی به عملیات باقی نمانده بود و ما خود را برای عملیات آماده می کردیم. شهید «عبدالله پور» با دو - سه تن از برادران بسیجی در گوشه ای نشسته بودند که یکی از برادران ازایشان سؤال کرد: حاج آقا! این بهشت را که می گویند چه شکلی است؟.

  شهید عبدالله پور هم شروع کرد به توصیف بهشت. همین طور که مشغول صحبت بود ناگهان دو خمپاره شصت آمد و در کنار آنها به زمین نشست و شهید عبدالله پور، بهشتی شد.

  واقعاً لحظه، لحظه جانکاه و جانگدازی بود؛ عمامه خونین شهید عبدالله پور یک طرف و پیکر تکه تکه شده ایشان طرف دیگر؛ هرگز آن لحظه دردناک را فراموش نمی کنم.»

  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران