در حال بارگذاری ...
 • فجرآفرینان:

  شهید پادگان عشرت آباد فراری خدمت سربازی در نظام شاهنشاهی بود


  جواد آردانی شهید 22 بهمن 1357 در جریان تسخیر پادگان عشرت آباد در سن 23 سالگی به شهادت رسید این در حالی بود که به دلیل تنفر از نظام شاهنشاهی در طول دوران خدمت سربازی سه بار از پادگان فرار کرد و به همراه دوستانش در جریان پیروزی انقلاب فعالیت های گسترده ای داشت. 

  به گزارش حیات، در روز 22 بهمن 1357، تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به نقطه عطف خود رسید. در روز 22 بهمن سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی 2500 ساله و ظلم و استبداد بیش از 50 ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد. 

  در روز 22 بهمن به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در آمد.در تسخیر شهربانی سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران به دست انقلابیون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدند و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود. 

  ساعت ۱۰ بامداد روز ۲۲ بهمن شورای فرماندهان نیروهای مسلح در ستاد مشترک تشکیل گردید. نظامیان حاضر در جلسه عبارت بودند از: عباس قره باغی، جعفر شفقت، حسین فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلی نجیمی، احمدعلی محققی، عبدالعلی بدره‌ای، امیرحسین ربیعی، کمال حبیب اللهی، عبدالمجید معصومی، جعفر صانعی، اسدالله محسن زاده، حسین جهانبانی، محمد کاظمی، خلیل بخشی آذر، علی محمد خواجه نوری، پرویز امینی افشار، امیر فرهنگ خلعتبری، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فیروزمند، موسی رحیمی لاریجانی، محمد رحیمی آبکناری و رضا وکیلی طباطبایی.ریاست شورای عالی ارتش بر عهده عباس قره باغی بود. پس از گزارش فرماندهان نیروها از وضعیت موجود بحث پیرامون همبستگی ارتش با مردم آغاز شد؛ اکثرا موافقت خود را اعلام نمودند و سرانجام اعلامیه‌ای مبنی بر بی طرفی ارتش تهیه و بامضا رسید. پس از تصمیم شورای عالی، ساعت یک بعد از ظهر خبر تصمیم شورای عالی ارتش در اختیار رادیو و تلویزیون گذاشته شد. رادیو ایران برنامه عادی خود را قطع و اعلامیه را قرائت کرد. لحظه‌ای بعد نیروهای انقلاب محوطه صدا و سیما را تصرف نمودند و خبر سقوط رژیم سلطنتی پهلوی از صدا و سیما اعلام شد. 

  جواد آردانی فرزند رجب سال 1334 در تهران متولد شد، کودکی را پای به پای همسالان خود طی کرد و تحصیلات خود را تا سال دوم دبیرستان ادامه داد، سپس شغل آزاد را برگزید، با آغاز انقلاب اسلامی شجاعانه به مردم پیوست و در راه هدف و اعتقادش مجاهدت نمود و در راهپیمایی‌ها شورآفرینی کرد، در نهایت در تاریخ 22 بهمن ماه 1357 در جریان تصرف پادگان عشرت‌آباد گلوله مزدوران به او اصابت کرد و در سن 23 سالگی خونین بال به آسمان پر کشید مزار پاک او در بهشت زهرا (س) قرار دارد. 

  فهیمه آردانی خواهر این شهید انقلاب در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حیات با بیان این که برادرم جواد تمایل به انجام خدمت سربازی در نظام شاهنشاهی را نداشت گفت: ما 4 برادر و دو خواهر بودیم که اکنون یک خواهرم و برادرم فوت کردند و جواد نیز در سن 23 سالگی شهید شد، او به دلیل بیماری پدرم مسئولیت تامین زندگی را به عهده گرفت و درس را رها کرد، مغازه ای مواد پروتئینی داشت، زمانی که مجبور شد به خدمت سربازی برود سه بار از پادگان فرار کرد زیرا نمی خواست در دوران نظام شاهنشاهی خدمت کند. 

  وی ادامه داد: جواد از مراسم های پرخرج و دست بوسی هایی که شاه به راه می انداخت بسیار دلخور بود و می گفت چرا عده زیادی باید در فقر باشند و آنها زندگی مرفهی داشته باشند، بعد از بیماری پدر با مسئولیت پذیری بالایش تامین مخارج زندگی را به عهده گرفت و حتی بعد از شهادتش مطلع شدیم که عهده دار مسئولیت زندگی چند خانواده دیگر نیز بود. 

  فهیمه آردانی خواهر این شهید انقلاب با بیان این که جواد برادرم همیشه با نیروهای نظامی شاه درگیر بود اظهار داشت: در حین درگیری با نیروهای نظامی شاه چندین بار مغازه اش را بستند تا این که شب قبل از شهادت جواد با دوستانش کلانتری 14 میدان خراسان را به اشغال خود در آوردند و اسلحه های آنجا را برداشتند، پدر و مادرم آنشب بسیار نگران شدند ولی جواد از مسیر انقلابی خود مطمئن بود. 

  وی در خصوص نحوه شهادت شهید جواد آردانی خاطرنشان کرد: صبح 22 بهمن بود که جواد با دوستانش برای تسخیر پادگان عشرت آباد می روند که از ساختمان روبروی پادگان نیروهای نظامی شروع به شلیک می کنند و هلیکوپتری نیز از بالا تیراندازی می کرده که باعث شهادت جواد می شود، سپس او را به بیمارستان جرجانی در خیابان تهران نو منتقل می کنند ولی دیگر شهید شده بود. 

  خواهر شهید انقلاب آردانی در پایان سخنان خود گفت: هنگامی که انقلاب به پیروزی رسید بسیاری از دوستان و آشنایان به خانه ما آمدند و پدر و مادرم به جواد بسیار افتخار کردند و قطعا برادرم برای ما سربلندی بود ولی مادر من هنوز بعد از گذشت 36 سال از داغ از دست دادن جواد گریه می کند، او برای ما بسیار عزیز بود ولی بسیار خوشحالیم که در راه دفاع از مردم کشورش و پیروزی انقلاب به شهادت رسید.  
   
  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران