در حال بارگذاری ...
 • نظر وگذری بر رویدادهای بهمن تاریخ ساز 1357

  روایتی از فجر پیروزی


  روزی که امام خمینی (ره) در دوم بهمن 1341 با تحریم طرح رفراندوم شاه برای اصول شش گانه انقلاب سفید شاه و مردم، به مبارزه جدی با رژیم سلطنتی برخاست، شاه به سرکوب مخالفین پرداخت.

  به گزارش حیات، روزی که امام خمینی (ره) در دوم بهمن 1341 با تحریم طرح رفراندوم شاه برای اصول شش گانه انقلاب سفید شاه و مردم، به مبارزه جدی با رژیم سلطنتی برخاست، شاه به سرکوب مخالفین پرداخت که نهایتاً به اعلام عزای عمومی برای عید نوروز در سال 1342 توسط امام خمینی (ره) و سپس حمله نیروهای امنیتی به حوزه علمیه قم و متعاقب آن دستگیری امام خمینی (ره) در خرداد ماه 1342 و قیام 15 خرداد منجر شد. در حالیکه سیر اشتباهات رژیم یکی پس از دیگری ادامه داشت، هیچکس پیش بینی نمی کرد که 15 سال بعد امام خمینی (ره) به عنوان رهبر انقلاب اسلامی در بهمن 1357 به کشور بازگردد. 

  با فراز و فرودهایی که صورت گرفت، پس از فرار شاه در 26 دی ماه 1357 کمیته استقبال از امام خمینی (ره) در سوم بهمن ماه سال 1357 تشکیل شد. 

  تشکیل کمیته استقبال 
  با حتمی شدن بازگشت امام و مشخص شدن روز ورود ایشان، نیروهای انقلاب به منظور مقدمات ورود امام به فکر سازماندهی امور افتادند لذا کمیته‌ای را تأسیس کردند که به «کمیته استقبال» از امام معروف گشت که مهم‌ترین وظیفه این کمیته، تهیه برنامه استقبال و برنامه‌ریزی برای اجرای آن بود و حساس‌ترین بخش این برنامه نیز حفظ امنیت جانی امام در فرودگاه و در طول مسیر حرکت ایشان از فرودگاه تا بهشت زهرا بود. 

  بنابراین با توجه به حساسیت های موجود، جمعی از روحانیون و انقلابیون تصمیم گرفتند، جلسه ای ترتیب دهند تا اعضای ستاد مرکزی کمیته استقبال از حضرت امام (ره) انتخاب شوند که در نتیجه ی آن، مسئولیت تشکیل کمیته استقبال به آقایان آیت‌ا... مرتضی مطهری، آیت ا... دکتر محمد مفتح، آیت‌ا... فضل‌ا... محلاتی، هاشم صباغیان، اسدا... بادامچیان، کاظم سامی، حسین شاه حسینی، علی دانش منفرد و تهرانچی واگذار شد. 

  پس از معرفی این افراد در جلسه‌ای در تاریخ یک بهمن 57 به صورت رسمی در مدرسه رفاه تشکیل دادند و در این جلسه آیت‌ا... شهید مرتضی مطهری به عنوان رییس کمیته استقبال از امام خمینی انتخاب شد و آقای صباغیان به عنوان معاون کمیته برگزیده شد. سپس بعد از آن شاخه‌ها و گروه‌های کاری کمیته تشکیل شد که شامل گروه‌های؛ تبلیغات، انتظامات، تدارکات مالی، ‌برنامه ریزی و تشریفات، برنامه ریزی داخلی و پذیرایی، روابط عمومی، اطلاعات، درب ورودی و دو واحد به صورت واحد شهرستان‌ها و واحد خبرنگاران داخلی و خارجی ترسیم و طراحی گردید. مسوولیت حفاظت از حضرت امام و نیز کنترل مسیر امام از فرودگاه تا بهشت زهرا و مدرسه رفاه و علوی، نیز به انتظامات کمیته استقبال واگذار شد و آنان هم شهید بروجردی را به عنوان فرمانده گروه و تیم حفاظت از امام برگزیدند. 

  کمیته استقبال همه چیز را برای آمدن باشکوه امام (ره) به وطن فراهم کرده بود. همه چیز آماده بود تا حماسه‌ای رقم بخورد و خون جوانان دلیر ایرانی و سال‌ها مبارزه و مقاومت در راه آزادی و استقلال به ثمر برسد. 

  بسته شدن فرودگاه مهرآباد به دستور بختیار برای جلوگیری از ورود امام خمینی (4 بهمن 1357) 
  با خبر تشکیل کمیته استقبال که حاکی از بازگشت قطعی حضرت امام خمینی(ره) به کشور بود، دولت بختیار، برای جلوگیری از ورود امام، به کلیه شرکت‏های هواپیمایی بین المللی اعلام کرد که به تهران پرواز نکنند. علاوه بر این به دستور بختیار، تعداد زیادی تانک و زره‏پوش در فرودگاه مهرآباد تهران مستقر شدند تا از ورود امام به میهن اسلامی جلوگیری نمایند. همچنین کلیه فرودگاه‏های کشور برای سه روز بسته اعلام شد و در نتیجه، نزدیکان امام اعلام کردند، به مناسبت بسته بودن فرودگاه‏ها، سفر امام به تهران، دو روز به تعویق افتاد. عکس‏العمل مردم در برابر این عمل بختیار به حدی شدید بود که دستور بختیار در ظرف چند روز لغو شد. 

  خشم ملت و تحصن روحانیون در مسجد دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاه‏های کشور (8 بهمن 1357) 
  با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه ها و جلوگیری دولت بختیار از ورود حضرت امام به کشور، مردم با تظاهرات و راه پیمایی های خود، به اقدام دولت اعتراض کردند. همه افسران نیروهای سه گانه در پایگاه های خود در تهران، اصفهان، کرمانشاه، دزفول، همدان و بوشهر اعتصاب کردند و سپس به صفوف تظاهرکنندگان معترض پیوستند. در تهران، سیل جمعیت تظاهر کننده به سوی فرودگاه مهرآباد به راه افتادند. همچنین حدود چهل نفر از روحانیون مبارز و انقلابی، در مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند و شرط پایان این تحصن را بازگشت حضرت امام عنوان نمودند. حضرات آیات سید محمد حسینی بهشتی، مرتضی مطهری، عطاءا... اشرفی اصفهانی، سید محمود طالقانی، محمدجواد باهنر، سید علی خامنه‏ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد امامی کاشانی، محمد یزدی، علی مشکینی، محمد صدوقی و... از جمله متحصنین بودند. این تحصّن مورد حمایت و استقبال شدید مردم و مراجع تقلید واقع شد و در نهایت شرایطی را به وجود آورد که بالاخره دولت بختیار را مجبور ساخت به بستن فرودگاه‏ها پایان بخشد و اجباراً قدمی دیگر به عقب رود. 

  شاپور بختیار در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد تا چند ساعت دیگر فرودگاه مهرآباد تهران باز خواهد شد. 

  او گفت: «با صدای بلند اعلام می‌کنم که حضرت آیت‌ا... هر وقت میل داشته باشند می‌توانند به کشور بازگردند.»  

  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران