در حال بارگذاری ...
 • برادر شهید باقری در گفت وگو با حیات پاسخ داد؛

  اگر شهید باقری در قید حیات بود چه می کرد؟


  احمد افشردی (باقری) برادر فرمانده شهید حسن باقری نکته بارز شخصیتی او را ساده زیستی دانست و گفت: هنگامی که برادرم به شهادت رسید 60 درصد از آخرین حقوق سپاه به مبلغ 4500 تومان باقی مانده بود، او نه ماشین شخصی داشت و نه زمین و خانه، قطعا اگر اکنون نیز بود به نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت می کرد.

   به گزارش حیات، شهید و فرمانده بزرگ غلامحسین افشردی سوم شعبان برابر با 25 اسفند 1334 شمسی ، زاد روز فرخندهء امام حسین (ع) در تهران چشم به جهان گشود ، از این رو او را ( غلامحسین ) می نامند . غلامحسین در دو سالگی همراه پدر و مادرش ، به کربلای معلی سفر می کند. 

  باقری اوایل سال 1359 به عضویت سپاه در می آید و در واحد اطلاعات مشغول خدمت می شود و در این واحد نام مستعار ( حسن باقری ) برایش انتخاب می شود . حسین باقری اول مهر ماه 1359 ، همراه تعدادی از پاسداران راهی جبهه های جنوب می شود. در بدو ورود به اهواز ، اقدام به راه اندازی ( واحد اطلاعات و عملیات رزمی ) برای دستیابی به اطلاعات دقیق از موقعیت دشمن می کند . او خود شخصاً همراه دیگر نیروهای اطلاعاتی ، به شاسایی مواضع نیروهای عراق می پردازد . در برخی موارد تا عقبهء دشمن نفوذ می کند . باقری توان ، هوش و استعداد شگرفی در تحلیل اطلاعات دشمن از خود نشان می دهد؛ به طوری که در اغلب مواقع ، تحرکات احتمالی دشمن را پیش بینی می نماید . اقدامهای پیگیر و اساسی او در زمینه اطلاعات ، به راه اندازی واحد اطلاعات ـ عملیات در ستاد عملیات جنوب منتهی می شود. 

  نیروهای این واحد ، در کمتر از سه ماه ، در همهء محورهای جنوب ، با تمام قدرت مستقر می گردند و به عنوان چشم فرماندهی ، در محورهای مختلف عمل می کنند . از دیگر اقدامهای مفید شهید باقری ، تشکیل بایگانی اسناد جنگ ، ترجمه اسناد و شنود بی سیم دشمن است که هر کدام نقش ارزنده ای در جنگ ایفا می کند . همچنین طراحی گردانهای رزمی و سازماندهی آنها از کارهای خوب او محسوب می شود . شهید باقری ، به دلیل برخورداری از توانمندی فکری و شهامت نظامی در دی ماه 1359 به عنوان یکی از معاونان ستاد عملیات جنوب انتخاب می شود و در شکست محاصره سوسنگرد ، فرماندهی عملیات ( امام مهدی (عج) ) را می پذیرد .در فتح ( ارتفاعات الله اکبر ) و ( دهلاویه ) نقش بسیار ارزنده و مهمی ایفا می کند . 

  102511_1601606658.jpg
  سردار محسن انصاری قائم مقام ریاست بنیاد شهید انقلاب اسلامی در سمت چپ شهید باقری


  شهید باقری ماندن در جبهه را به رفتن سفر حج در سال 1361 ترجیح داد . روز 9 بهمن 1361 ، روز میعاد شهید باقری بود و شناسایی ضیافتی برای یک ملاقات جاودانه . پنج روز دور ماندن از جبهه ها ـ حتی اگر برای زیارت کعبه باشد ـ شاید برای شهید باقری زیاد بود . 

  احمد افشردی (باقری) برادر فرمانده شهید حسن باقری در گفت و گو با خبرنگار حیات در خصوص سیره رفتاری این شهید گفت: او در خانواده بسیار خون گرم و خوش طبع بود و با خواهر بزرگمان بسیار روابط صمیمی داشت، از کودکی در مساجد پرورش یافت و از سن 16، 17 سالگی وارد فعالیت های انقلابی شد. 

  وی ادامه داد: نرگس تنها دختر شهید باقری زمان شهادت برادر 5 ماهه بود و پدرش 9 بهمن ماه 1361 به شهادت رسید، نام نرگس را برادرم به علت ارادت بیش از حد به امام زمان (عج) برای دخترش انتخاب کرد و همیشه در خانواده خود را ملزم به رعایت اصول و اعتقادات در مورد احترام به پدر و مادر و همسر می دانست. 

  وی در خصوص اعتقادات مذهبی و دینی فرمانده شهید حسن باقری خاطرنشان کرد: او از نظر اعتقادی بسیار خودساخته بود و به خواندن نماز اول وقت بسیار اعتقاد داشت، در اکثر مواقع دعای کمیل را به تنهایی می خواند و به پهنای صورت اشک می ریخت. 

  برادر شهید حسن باقری نکته بارز شخصیتی وی را ساده زیستی دانست و گفت: هنگامی که برادرم به شهادت رسید 60 درصد از آخرین حقوق سپاه به مبلغ 4500 تومان باقی مانده بود، او برای خودش نه ماشین شخصی داشت و نه زمین و خانه، اصلا به فکر مال دنیا نبود. 

  افشردی در پاسخ به این سوال که اگر اکنون شهید باقری در قید حیات بود چه نقشی را در نظام ایفا می کرد گفت: قطعا اگر اکنون بود به نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت می کرد، اکنون افراد بسیاری را در نظام مثل شهیدان باقری و همت داریم که گمنام مشغول فعالیت هستند، حتی اگر سردار سلیمانی هم به عنوان فرمانده نیروی قدس نبودند شناخته نمی شدند، من بین این افراد گمنام زندگی و کار کرده ام بسیاری از این اشخاص سجایای اخلاقی و شخصیتی شهید حسن باقری را دارند. 

  وی افزود: بسیاری از فرماندهان قدیمی دفاع مقدس چندین سال است که در انتظار پیوستن به صفوف مدافعان حرم در سوریه هستند ولی به دلیل نیاز داشتن به خدمات آنها در کشور اجازه این حضور را به آنها نمی دهند. 

  برادر شهید حسن باقری در پاسخ به این سوال که کدام یک از فیلم های ساخته شده در خصوص زندگی شهید باقری به واقعیت نزدیکتر است گفت: فیلم آخرین روزهای زمستان بسیار به واقعیت زندگی برادرم نزدیک است، اصولا شهید باقری از دوربین فراری بود ولی این فیلم نمایی واقعی تر از زندگی او می دهد. 

  وی در پایان سخنان خود تاکید کرد که مسئولین باید در مورد گسترش فرهنگ زندگی شهدا و ترویج ابعاد شخصیتی آنها تلاش بیشتری انجام دهند، نباید همانند اقدامات دولت در خصوص آلودگی هوا شود که تا شاخص ها افزایش می یابد نشست هایی برگزار می کنند و تنها راه را در تعطیلی مدارس می دانند، نباید هر زمان مناسبت خاصی بود در مورد شهدا صحبت کرد و نشست برگزار کرد بلکه نیاز به اقدامات بیشتری در این حوزه احساس می شود. 
    
  تهیه و تنظیم: فاطمه حاجی محمد علی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران