در حال بارگذاری ...
 • روزشمار شهادت؛

  شهدای 11 بهمن


  امروز 10 بهمن ماه مصادف با شهادت تنی چند از دلیرمردان دفاع مقدس است که در ادامه مختصری از زندگی ایشان می آید.

  به گزارش حیات، امروز 10 بهمن ماه مصادف با شهادت تنی چند از دلیرمردان دفاع مقدس است که در ادامه مختصری از زندگی ایشان می آید.

  شهید سید محسن قاضی
  قاضی پس از چندین حضور داوطلبانه در میادین جنگ به عضویت سپاه پاسداران در آمده و با دلاوری و رشادت تمام که بر گرفته از معرفت او می باشد از کیان و اهداف انقلاب اسلامی دفاع نمود. شهید سید محسن قاضی از مربیان ارشد یگان دریایی سپاه پاسداران بود که در حین آموزش نیروهای تحت امر خود در رود کرخه و پس از فداکاری تمام در نجات تعدادی از رزمندگان گرفتار قهر آب آنان را نجات داده و خود بر اثر برخورد قایش با پایه های پل کرخه وپس از شکستگی دست و پا وصدمه دیدن سر در تاریخ ۹/۱۱/۶۳ به درجه رفیع شهادت نائل گردید .پیکر پاک شهید سید محسن قاضی چند ماه میهمان کرخه بود او ابتدا به عنوان شهید مفقود الاثر و پس از پیدا شدن پیکر پاکش مجدد بر دوش مردم شهید پرور نیشابور و روستای تنگه علیا تشییع و در گلزار شهدای نیشابور به خاک سپرده شد. 

  فرازی از وصیت نامه : 
  اگرم پیکرم را پاره پاره کنند و آنها را بسوزانند وخاکسرهای حاصل از سوختن را در قعر دریاها بزیزند از امواج خروشان دریاها فریاد خواهم زد از دین حسین (ع) وخمینی بت شکن حمایت خواهم کرد……..اگر شهادت می تواند نظام توحیدیمان را حفظ کند و اگر شهادت می تواند دشمن را ذلیل کند و اگر شهادت می تواند تفکر وبینش اسلامی را به دنیا اعلام کند ما آماده این شهادت هستیم.


  شهید علی‌اصغر آقاشاهی
  در شهریورماه سال ۱۳۳۵ش در شهر گلپایگان از توابع استان اصفهان در خانواده‌ای مذهبی و کشاورز چشم به جهان هستی گشود. علی‌اصغر پس از گذراندن دوران کودکی، تحصیلات خود را تا مقطع متوسطه در رشته علوم طبیعی در سال ۱۳۵۴ش به پایان رساند.

  در ۲۰ آبان ۱۳۵۴ش به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا ۲۰ آبان ۱۳۵۶ش در شهر گرگان در گردان ۳۶۸ توپخانه انجام وظیفه کرد. پس از بازگشت از خدمت نظام، در ۱۱ شهریور ۱۳۵۷ش به‌عنوان متصدی امور دفتری در اداره فرهنگ و هنر شهر گلپایگان آغاز به فعالیت کرد. او در محیط کار و اجتماع، فردی وظیفه‌شناس و مسئول بود. علی‌اصغر هم‌چنین

  برای دفاع از ارزش‌های اسلامی، در جریان مبارزات انقلابی، به سهم خود حضوری فعال داشت و همواره اخبار و رویدادهای مبارزاتی ملت مسلمان ایران را در شهرهای دیگر پیگیری می‌کرد. هنگام آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، سنگر جبهه و پهنه‌های نبرد حق علیه باطل را بر میز اداره ترجیح داد و با فراخوانده شدن منقضیان ۱۳۵۶ش برای خدمت نظام، داوطلب حضور در جبهه‌ها شد.

  علی‌اصغر به‌واسطه حسن انجام مأموریت، در زمان اعزام به منطقه عملیاتی ثامن‌الائمه (اهواز، سد کارون) بر اثر آسیب دیدن خودرو و واژگونی آن، دچار خون‌ریزی داخلی شد و در تاریخ یازدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۵۹ هجری شمسی در سن بیست و چهار سالگی به فیض عظیم شهادت نائل شد.


  شهید مسیح‌الله محمدی چهکند
  در سال ۱۳۴۳ش در چهکند از روستاهای شهرستان بیرجند، از توابع استان خراسان در خانواده‌ای روحانی چشم به جهان هستی گشود. دوره‌ ابتدایی را در روستای زادگاه خود و مقطع راهنمایی را در روستای گل به پایان رساند.

  علاقه‌ به روحانیت، مسیح‌الله را واداشت تا در کنار درس و آموزش دولتی، دروس حوزوی را نیز دنبال کند. لذا در روستای گل نزد حاج‌آقا توحیدی دروس حوزوی را فرا‌گرفت و برای ادامه‌ تحصیل، به شهرستان بیرجند عزیمت کرد.

  مسیح‌الله به‌دنبال اوج‌گیری مبارزات مردمی نهضت اسلامی، در تظاهرات، راهپیمائی‌ها و مجالس سخنرانی شرکت می‌کرد. دوران متوسطه را در دبیرستان طالقانی آغاز کرد و در پایگاه‌های مقاومت مدرسه و بسیج و مسجد محل، حضوری دائمی داشت.

  با تجاوز ناجوانمردانه رژیم بعثی عراق به مرزهای نظام اسلامی، مسیح‌الله که حضور در جبهه‌های حق علیه باطل را واجب کفایی می‌دانست، پس از گذراندن دوره‌ آموزشی، عازم میدان‌های جان‌بازی و نبرد گردید. بدین‌ترتیب، شاگردی که پیش‌تر در مکتب قرآن بزرگ شده و رشد کرده بود، اینک برای دفاع از قرآن و ناموس این مرز و بوم جان‌فشانی می‌کرد تا این‌که سرانجام در سن هجده سالگی در منطقه‌ کرخه‌ نور در تاریخ یازدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ هجری شمسی حین انجام مسئولیت گشت و شناسایی، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و لباس مقدس بسیج را با خون سرخ خویش رنگین ساخت.

  پیکر پاک شهید مسیح‌الله محمدی چهکند پس از تشییعی باشکوه در شهرستان بیرجند، به زادگاهش منتقل و در گلزار شهدای روستای چهکند به خاک سپرده شد.


  شهید منصور آجرلو 
  شهید آجرلو در اولین روزهای بهار سال ۴۵در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود و از همان دوران کودکی از هوش و استعداد فراوانی برخوردار بود. در طول تحصیل جز دانش آموزان ممتاز و نمونه بود و علاقه شدیدی به ائمه اطهار داشت. در مجالس مذهبی و مساجد حضور فعال داشت.همزمان با تحصیل در مرکز تربیت معلم در بسیج محل ثبت نام و عضو فعال بسیج بود.با شروع جنگ تحمیلی درس و تحصیل را رها کرد و به خط مقدم جبهه اعزام شد. سرانجام در اسفند ماه۶۵در جریان عملیات کربلای ۵در منطقه پاسگاه زید شربت شهادت را نوشید و به دیدار حق شتافت. 

  بخشی از وصیت نامه شهید 
  ملت عزیز ایران همیشه گوش به فرمان رهبر باشید و آن را تنها نگذارید،چون راه ایشان تنها راه درست و مستقیم است و راه انبیا و پیامبران و امامان است.

  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران