در حال بارگذاری ...
 • کردستان با فرمان امام آزاد شد


  در طول سالیانی که از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گذشته است، معمولا تعریف و تفسیر ها از دفاع مقدس محدود به هشت سالی است که رزمندگان ما با جانفشانی های خود به دفاع از آرمان ها و ارزش های ایرانی و اسلامی پرداخته اند اما، نباید از این حق نیز بگذریم که پس از انقلاب اسلامی و پیش از شروع جنگ تحمیلی نیز بودند ایثارگرانی که در راستای حفظ یکپارچگی و وحدت کشور و دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی به مبارزه با جریان های ضد انقلاب پرداخته و توهمات آن ها را خنثی کردند.

   به گزارش حیات، آن دوران، پاوه از جمله شهر هایی در غرب کشور بشمار می رفت که شرایط بحرانی را تجربه می کرد و دکتر چمران هم به همراه پاسدار ها و ژاندارم های پاوه ای در پاسگاه ژاندارمری توسط برخی از این گروهک های ضد انقلاب محاصره شده بودند و طبق آمار ، هر روز بر میزان کشته ها افزوده می شد و گروهک ها پاسدارن انقلاب اسلامی را به فجیع ترین شکل ممکن سر می بریدند و شهید می کردند تا اینکه 26 مرداد 1358، امام خمینی(ره) فرمان ختم قایله پاوه و آزاد سازی آن را صادر کرد. 

  از نقاط مختلف ایران نیز، نیروهای زیادی به پاوه اعزام شدند و پس از پاکسازی این شهر به امام پیغام هایی رسیده بود، مبنی بر اینکه در شهر هایی مانند: سنندج هم اغتشاشاتی ایجاد شده است و به همین سبب، حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 28 مرداد همان سال، دستور بسیج عمومی برای پاکسازی سنندج و سایر نقاط کردستان را صادر کردند.
   
  نیروهای تحت فرماندهی شهید چمران، بعد از آزادسازی پاوه، نوسود را آزاد کردند و از آن جا نیز به سمت مریوان حرکت کردند و در طول مسیر نیز دزلی را پاکسازی کردند و آن جا پایگاه زدند و اول شهریور که به مریوان رسیدند، دیگر خبری از ضد انقلاب نبود و مردم مریوان از چمران و نیروهایش استقبال کردند. 
  چمران هم مجددا سپاه مریوان را راه انداخت و مدتی هم در پادگان ارتش مریوان ماند و نیروها را سازماندهی کرد و راه و رسم رزم در کوهستان را به آن ها آموزش داد و از اول تا سوم شهریور نیز گروه دیگری به کامیاران، سنندج و دیوان دره و سقز اعزام شدند و در نهایت 10 شهریور به طرف بوکان حرکت کردند و آن جا را به طور کامل پاکسازی کردند. 

  چند روز بعد نیز، چمران برای آزاد سازی بانه حرکت کرد و ضد انقلاب بانه هم از ترس، شهر را خالی کرده بودند و 12 شهریور هم بدون هیچ گونه درگیری، بانه هم پاکسازی شد و بعد از آن هم سردشت را در 15 شهریور که به شکل کامل آزاد کردند و اکثر گروه های صد انقلاب شهر های استان کردستان را پاکسازی کرده بودند. 

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام



  مطالب مرتبط

  رهبر معظم انقلاب در مرقد مطهر امام خمینی(ره) و گلزار شهدا حضور یافتند

  رهبر معظم انقلاب در مرقد مطهر امام خمینی(ره) و گلزار شهدا حضور یافتند

  همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز ( چهارشنبه) با حضور در مرقد مطهر امام راحل ضمن اقامه نماز و قرائت فاتحه، یاد بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

  |

  نظرات کاربران