در حال بارگذاری ...
 • مرصاد یک عملیات استثنایی بود

  امام با توجه به تدبیر کریمانه و عالمانه‌ی خودشان، قطعنامه‌ی صلح را پذیرفتند. عراق هم که در این موقعیت می‌خواست ضعف‌های خود را در عملیات‌های قبلی جبران کند، با توجه به تجهیز همه‌ جانبه از جانب کشورهای مختلف، هجوم تجاوزگرانه‌ی سراسری خود را از غرب تا جنوب آغاز کرد.

  به گزارش حیات، کتاب «مرصاد برگ زرین غرب» مشتمل بر خاطرات جمعی از سرداران و رزمندگان دفاع مقدس در غرب کشور است که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه جمع‌آوری و تدوین شده است. خاطره زیر برگرفته از این مجموعه و از خاطرات «حسین فشی» از فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس است.

   

  ... آن‌طور که در همه‌ی دنیا مرسوم است، هر عملیاتی ساز و کاری دارد. باید برایش نقشه تهیه کنید و بر اساس برنامه‌های طراحی شده، عملیات صورت بگیرد. مرصاد یک عملیات استثنایی بود که ما هیچ برنامه‌ای برایش نداشتیم. هر کس هر چه می‌گوید بر اساس تعقّلات و تفکّرات خودش می‌گوید. عملیاتی که برایش طرحی تهیه نکنید، برایش فکری نکرده باشید و هیچ‌گونه اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی انجام نداده باشید، یک اتفّاق غیرمترقبه خواهد بود؛ آن هم در زمان مطرح شدن قطعنامه که اصلاً پیش‌بینی نمی‌کردید که عملیاتی صورت بگیرد.

   

  ما در هنگام پذیرش قطعنامه بودیم. تقریباً در یک حالت بلاتکلیفی. دشمن با سوءاستفاده از این موقعیت به ما حمله کرد. ما در حال دفاع بودیم که عملیات «مرصاد» را خلق کردیم. با لطف خدا و با تدابیری که بعداً انجام  شد، این عملیات برای دشمن و استکبار جهانی و ایادی آن منجر به شکست شد.

   

  امام با توجه به تدبیر کریمانه و عالمانه‌ی خودشان، قطعنامه‌ی صلح را پذیرفتند. عراق هم که در این موقعیت می‌خواست ضعف‌های خود را در عملیات‌های قبلی جبران کند، با توجه به تجهیز همه‌جانبه از جانب کشورهای مختلف، هجوم تجاوزگرانه‌ی سراسری خود را از غرب تا جنوب آغاز کرد. در اصل، مناطقی که از عراق گرفته بودیم، دوباره از ما پس گرفت. این در حالی بود که در بین یگان‌ها‌ی ما جا افتاده بود که بعد از این، عملیاتی نخواهیم داشت. به همین دلیل ما فقط در حفظ یگان‌های خود بودیم.

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران