در حال بارگذاری ...
 • 48 ساعت اسارت در حاج عمران

  «در عملیات والفجر 2» در منطقه حاج عمران عراق از ناحیه پای راست بر اثر اصابت تیر مستقیم مجروح و به اسارت دشمن درآمد.

  به گزارش حیات، کتاب «نمی از ایثار» مشتمل بر مجموعه خاطرات دوران دفاع مقدس رزمندگان شهرستان ابرکوه است، که به قلم «محمدرضا بابایی‌ ابرقویی» به رشته تحریر درآمده و توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان یزد منتشر شده است.

   

  خاطره زیر برگرفته از این مجموعه و از خاطرات رزمنده بسیجی «محمد کاظم کارگر» از استان یزد است.

   

  در تاریخ 1362/4/12 به جبهه اعزام شدم. در گردان، مسئولیتم آرپی‌جی­‌زن بود. در عملیات والفجر 2 در منطقه حاج عمران عراق به اسارت دشمن درآمدم. البته مدت اسارتم 48 ساعت بیشتر طول نکشید. وقتی از ناحیه پای راست بر اثر اصابت تیر مستقیم مجروح شده بودم، به دست دشمن اسیر شدم، هرچند محمدرضا بخشنده­‌پور در آن حجم آتش زیاد، پای مرا پانسمان کرده بود، اما عراقی­‌ها دست­‌های مرا بستند و هیچ‌گونه مداوایی برایم انجام ندادند، البته در حد بسیار کم غذای بخور و نمیری به ما دادند. نحوه آزادی من این‌طور بود؛ بعد از مرحله اول عملیات، رزمندگان اسلام درحال پاکسازی سنگرهای دشمن بودند. متوجه شدیم که به طرف ما می­‌آیند. با ایجاد سر و صدا توجه آنان را به خود جلب کردیم، وقتی متوجه شدند چند نفر ایرانی در سنگر عراقی­‌ها محبوس هستند به سراغ­مان آمده و آزادمان کردند. بعد از آزادی ما را به بیمارستان آیت‌الله طالقانی ارومیه و سپس به بیمارستان سپاهان اصفهان منتقل کردند.

   

  خاطره دوم 

   

  در دوران سربازی با شهید محمدجواد آقایی آشنا شدم، دوست صمیمی هم بودیم. با هم به جبهه خوزستان اعزام و در عملیات فتح­‌المبین ابتدا من مجروح شدم و سپس ایشان به درجه رفیع شهادت نایل آمد. زمستان سال 1362 در شیراز مشغول کار بنایی بودم که یک شب شهید آقایی به خوابم آمد و به من گفت: شما در شیراز سرگرم کار بنایی شده‌اید در حالی که جبهه‌های جنگ به نیرو نیاز دارد. فردای آن روز تصمیم گرفتم به جبهه اعزام شوم. لذا با صاحب‌کار تسویه حساب کرده و در بسیج شیراز برای اعزام داوطلبانه ثبت‌نام کردم و همراه با دیگر بسیجیان جان‌برکف استان فارس به جبهه اعزام شدم.

   

   

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  منزل شهدا، محل نزول رحمت الهی است

  مدیرکل بنیاد کرمانشاه با اشاره به اینکه منزل شهدا محل نزول رحمت الهی است، اظهار داشت: ما در دیدار با خانواده شهدا، از برکت شهدای عزیز حاجات خود را می‌گیریم و امیدواریم در قیامت نیز از شفاعت این عزیزان بهره‌مند شویم.

  |

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  روایت یک فرمانده از آزادسازی خرمشهر

  آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ ترین اهداف عملیات «الی بیت‌المقدس» در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خورشیدی صورت پذیرفت .

  |

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  آزادی خرمشهر آزمون‌ بزرگ مردم ایران بود

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، آزادی خرمشهر را یکی از آزمون‌های بزرگ مردم همیشه در صحنه ایران دانست و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی آزادسازی خرمشهر را موهبت الهی اعلام کردند و فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

  |

  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند
  فرمانده تکاوران نبرد خرمشهر در گفت و گو با حیات:

  روز سوم خرداد تکاوران با سجده شکر و اشک ذوق وارد خرمشهر شدند

  ناخدا صمدی گفت: در دهم اردیبهشت سال 61 عملیات بیت المقدس در چهار مرحله آغاز شد، سه قرارگاه، عملیات آزادسازی را انجام می دادند که گردان ما جزو جبهه جنوب بود، از همان روز های اول که عملیات شروع شد، ما در منطقه بودیم و در مرحله چهارم عملیات هر سه قرارگاه در راه آهن و گمرک خرمشهر به ...

  |

  نظرات کاربران