در حال بارگذاری ...
 • استاد حوزه و دانشگاه در گفت وگو با حیات:

  باید نسل جدید را براساس سیره شهدا تربیت کنیم

  حیات: عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ، با بیان این که تأثیرگذاری شهدا بر جامعه، منحصر به زمان خودشان نیست، گفت: سعی کنیم تربیت نسل جدیدمان بر اساس سیره شهدا باشد، زیرا شهیدان الگوهای کاملی هستند که می توانند نسل های آینده را هم راهنمایی کنند و برای آن ها الگوهای جاودانه ای باشند.

  حجت الاسلام و المسلمین ناصر سقای بی‌ریا از استادان حوزه و دانشگاه، در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حیات، در پاسخ به این سؤال که تأثیرگذاری شهدا بر جامعه را چگونه تحلیل می کنید؟ اظهار داشت: اگر بافت اجتماعی جامعه خود را زیر نظر قرار دهیم، خواهیم دید، شهدا، به منزله نقطه های نورانی جامعه هستند؛ یعنی هر قدر انسان های از این دست بیشتر شوند، جامعه ما را بیشتر به سمت هدف والای تمدنی ، پیش می برند و زودتر ما را به آن مدینه فاضله و تمدن نوین اسلامی می رسانند.

  این عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با طرح این سؤال که باید بررسی کنیم چه عواملی در زندگی شهدا ایشان را به این مقام والا رساند؛ گفت: کار فرهنگی بر اساس آموزه های اسلام، منجر به تقویت ایمان و تقوا در روحیه شهدای ما شد و در نهایت ایشان را به مقام والای شهید رساند.

  سقای بی ریا در ادامه با تأکید بر این که هر کسی هم که بخواهد همانند شهدا در ساختن تمدن نوین اسلامی و رساندن جامعه اسلامی به آن هدف و غایت حقیقی و اصلی نقش آفرین باشد باید ابتدا خودسازی و تقویت روح خود را مدنظر قرار دهد، گفت: شهدا همچون نقاط نورانی در جامعه هستند و قطعا با تربیت نسل جدیدمان بر اساس مسیر و آرمان شهدا و ترویج روحیه ایثار و شهادت، می توانیم به سمت آن هدف نورانی حرکت کنیم.

  این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: شهدای ما همچون قطعات نورانی هستند که راه و مسیر درست را به افراد مختلف جامعه نشان می دهند و همچنین اگر 10 تن از این شهدای عزیز را در کنار هم بگذاریم، مانند نورافکن برای جامعه عمل خواهند کرد و مسیر صلاح و درست را با وضوح بیشتری نشان خواهند داد و در نهایت اگر تعداد بیشتری و مثلا هزار تن از این شهدا را در کنار هم ببینیم و شخصیت شان را بررسی کنیم، همچون خورشید می درخشند و راه درست را پیش رویمان قرار خواهند داد.

  وی ادامه داد: بر اساس موارد گفته شده، باید قبول کنیم که تأثیرگذاری شهید در راه تمدن سازی در جامعه اسلامی، فقط منحصر به زمان خودشان نیست، بلکه ایشان تبدیل به الگوهای جاودانه ای می شوند که در هر لحظه تاریخ می توان از آنان برای ساختن و پیشبرد جامعه به سمت ارزش های الهی و مترقی استفاده کرد و بهره گرفت.

  عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، خاطرنشان کرد: برای مثال می بینید که وقتی شهید حججی به ظهور می رسد، راه و مسیر صحیح را به جامعه نشان می دهند؛ شهید حججی یک جوان مخلصی بود که بدون هیچ ادعایی قدم در مسیر دفاع از دین اسلام گذاشت؛ با همسرش برنامه ریزی برای شهادت می کند و وقتی که با شهادتش، به جامعه معرفی می شود، هزاران جوان آرزو می کنند که من هم باید راه شهید حججی را بروم؛ یعنی این شهدای والا مقام، در یک نقطه ای که بودند، فقط در همان نقطه تأثیرگذار نیستند، بلکه نورشان فراسوی ما را روشن می کند و راه پیشرفت جامعه را نشان می دهد؛ و این نور انداختن و نشان دادن مسیر صحیح، البته منحصر در زمان فعلی نیست و آیندگان هم از آن بهره می برند.

  سقای بی ریا در پایان گفت: هر چه ما در تربیت جوانان انقلابی و در مسیر شهداء حرکت کنیم، به همان میزان به سمت اهداف والای تمدن نوین اسلامی و ایجاد آن حرکت خواهیم کرد.

   

  صادق چهرقانی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران