در حال بارگذاری ...
 • صدام مدال افتخار به فرمانده ارشد عملیات اشغال مهران داد

  آزادی مهران در مقابل دفاع متحرک درس عبرتی برای همه حامیان صدام علی‌رغم تلاش‌های سیاسی ـ. تبلیغاتی و نظامی دشمنان اسلام برای نگهداری و اشغال این شهر بود.

  ۹ تیرماه مصادف با اولین سالگرد آزاد سازی شهر مهران از لوث وجود نیرو‌های اشغالگر است. شهر مهران یکی از شهر‌های مرزی استان ایلام و در یک دشت وسیع و حاصلخیز قرار گرفته است. مزارع آن از رودخانه‌های گاوی، کنجان چم و فدوله مرشوب می‌شود. مردم این شهر که جمعیت آن قبل از جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۵ هزار نفر بوده است عمدتا به امر کشاورزی اشتغال داشتند. این شهر قبلا «منصورآباد» نام داشت و ساکنین آن در مسیر مهران فعلی تا کنار رودخانه دجله در شهرستان کوت عراق زندگی می‌کرده‌اند.

  در ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ هنگامی که دشمن به سرزمین جمهوری اسلامی ایران حمله کرد، شهر مهران و حومه آن جزو اولین منطقه‌ای بود که مورد هجوم ددمنشانه قرار گرفت. مردم این شهر علی‌رغم کمبود امکانات دفاعی، مقاوم ایثارگرانه‌ای انجام دادند که تعدادی از افراد بومی در این روز اسیر و عده‌ای نیز شهید و مجروح شدند.

  در جریان عملیات «والفجر ۳» و روز هشتم مرداد ماه سال ۱۳۶۲ ارتفاعات «کنه‌قندی» و قسمتی از شهر و روستا‌های اطراف مهران آزاد شد و در عملیات «والفجر ۵» بقیه مناطق اشغالی آن منطقه که شامل چند ارتفاع مهم بود توسط رزمندگان اسلام آزاد گردید. پس از آزادی شهر مهران ارتش دشمن در روز ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ از چندین جناح اقدام به پیشروی کرد و بار دیگر این شهر را اشغال کرد. این جریان همچنان ادامه داشت تا اینکه رزمندگان در ساعت ۲۲:۳۰ دوشنبه شب ۹ تیر ماه سال ۱۳۶۵ با استعانت از امداد‌های غیبی در یک عملیات موفقیت‌آمیز به نام «کربلا ـ. ۱» که با رمز مقدس «یا ابوالفضل العباس ادرکنی» آغاز شد، موفق شدند در منطقه عملیاتی «مهران» با هوشیاری بر قوای ارتش عراق تسلط یافته و ضایعات سنگینی بر آن‌ها وارد کنند.

  قبل از پراختن به چگونگی انجام عملیات کربلای ۱ و نتایج و پیامد‌های آن باید مقداری به عقب برگشته و به وقایعی که اتفاق افتاده اشاره کرد.

  صدام مدال افتخار به فرمانده ارشد عملیات اشغال مهران داد/ آزادی مهران درس عبرت برای صدامیان بود

  در آخرین روز‌های سال ۱۳۶۴ هنگامی که رزمندگان با رشادت بی‌نظیر و کم سابقه خود از اروندرود گذشته و شبه جزیره فاو را به تصرف خود درآوردند جهان با حیرت تمام شاهد نقطه عطفی در جنگ تحمیلی شد. تا آن زمان کارشناسان نظامی و طراحان سیاسی غرب و شرق بر این باور بودند که جنگ به اصطلاح به «بن‌بست» رسیده و لذا اگر جمهوری اسلامی ایران در برابر میانجی‌گری‌های بین‌المللی و تلاش‌های مسالمت‌جویانه و صلح‌آمیز «نرمش» و «انعطافی» نشان ندهد نهایتا جنگ به صورت زد و خورد‌ها و درگیری‌های پراکنده در طول مرز‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و تهاجمات گسترده نیرو‌های ایرانی نیز با دفاع مستحکم و دژ‌های پولادین و نفوذناپذیر نیرو‌های عراقی خنثی خواهد شد و در نتیجه پیروزی قاطع نظامی برای هیچ‌یک از متخاصمین امکانپذیر نیست. به همین خاطر بود که تئوریسین‌های غرب، به ویژه آمریکایی، تعجب و ناباوری خود را از عملیات والفجر ۸ و تصرف شبه جزیره فاو توسط رزمندگان پنهان نکرده و از اینکه به علت شرایط نامساعد جوی ماهواره‌های جاسوسی آمریکایی نتوانسته بودند «نقل و انتقالات» و «جابجایی» نیرو‌های ایران را مشاهده کنند و قبل از حمله «اطلاعات» و «هشدار‌های پیشگیرانه» را به رژیم بغداد بدهند بطور علنی و آشکار اظهار تاسف کردند.

  بدین ترتیب عملیات پیروزمند والفجر ۸ و تصرف شبه جزیره فاو استراتژی به اصلاح «بن‌بست» در جنگ عراق و ایران را شکسته و به دنیا نشان داد که این جنگ «فاتح نظامی» نیز می‌تواند داشته باشد.

  پیگیری دقیق واکنش‌های جهانی و مطبوعاتی در دنیا نشان می‌دهد که هیچ عملیاتی به اندازه عملیات والفجر ۸ و تصرف شبه جزیره فاو بازتاب وسیع سیاسی به دنبال نداشت و اکثر کارشناسان سیاسی و نظامی پیامد‌های «خطرناک» این عملیات را در رادیو و تلویزیون‌ها و جراید و مطبوعات گوناگون و از زوایای مختلف تحلیل و تفسیر کردند. نقطه مشترک همه این تحلیل و تفسیر‌ها این بود که جمهوری اسلامی ایران جنگ را وارد مرحله نوینی کرده است که این بار نه تنها رژیم عراق در معرض سقوط قرار گرفته بلکه رژیم‌های مرتجع حاشیه خلیج‌فارس نیز در خطر جدی قرار دارند. جالب‌تر از همه اینکه در این اظهار نظر‌ها از هم مرزی شبه جزیره فاو با کشورهایی، چون کویت یعنی متحد اصلی و هم‌پیمان رژیم عراق و تغییر وضعیت جغرافیایی منطقه سخن گفته شده بود.

  صدام مدال افتخار به فرمانده ارشد عملیات اشغال مهران داد/ آزادی مهران درس عبرت برای صدامیان بود

  صدام برای بازپس‌گیری فاو از همه امکانات نظامی و سیاسی اربابان خود استفاده کرد، زیرا به خوبی می‌دانست که تثبیت موقعیت نظامی ایران در شبه جزیره فاو معادلات سیاسی جنگ را دچار آنچنان تغییری خواهد کرد که بطور مستقیم و فعال در ارکان نظامی این رژیم و به ویژه خود صدام تاثیر خواهد گذاشت. از این رو برای بر هم زدن وضعیت جدید سیاسی _ نظامی منطقه خود را به آب و آتش زد و با جمع‌آوری ژنرال‌های عراقی استراتژی جدیدی را برای «تعادل قوا» در جنگ طراحی کرد.

  صدام با اعلام «استراتژی دفاع متحرک» به عملیات نسبتا محدودی در مناطق فکه، زبیدات، شرهانی و حاج عمران دست زد که همه این تحرکات با مقاومت دلیرمردان ارتش توحید به شکست منجر شد. لیکن رژیم عراق بار دیگر کوشید تا از طریق گسترش دامنه تبلیغات روانی روحیه در هم ریخته ارتش خود را ترمیم بخشد.

  بعد از این شکست‌ها سر فرماندهی ارتش بعث تشکیل جلسه داد و در این اجلاس بود که طرح اشغال شهر مهران مورد تصویب قرار رفت و در این رابطه یک فرماندهی عملیاتی مشترک با شرکت سرلشکر «ضیاء توفیق ابراهیم» فرمانده سپاه دوم، سرلشکر «ثابت احمد سلمان» فرمانده سپاه چهارم و سپهبد «طالع خلیل الدوری» فرمانده سپاه پنجم در منطقه میانی عملیات تشکیل شد. در پی آن واحد‌هایی از نیرو‌های کماندویی «حطین»، «طارق» و «خالد» با پشتیبانی چندین اسکادران از هواپیما‌های پایگاه هوایی «واسط» عراق در حالی که به شدت از سوی یگان‌های آتشبار زمینی حمایت می‌شدند، حمله گسترده‌ای را به شهر مهران آغاز کردند و آن را به اشغال خود درآوردند.

  رژیم عراق با اشغال مهران تبلیغات وسیعی را آغاز کرد و در چند مورد دسته‌هایی با شرکت عوامل معلوم‌الحال حزب بعث در بغداد به راه انداخت و در همان زمان رسانه‌های خبری رژیم از سرتیپ «عبدالامیر خزعل» فرمانده تیپ ۷۲ عراق به عنوان نخستین فرماندهی که به اصطلاح پرچم عراق را به روی بلندترین ساختمان شهر مهران به اهتزاز درآورد، نام بردند.

  صدام مدال افتخار به فرمانده ارشد عملیات اشغال مهران داد/ آزادی مهران درس عبرت برای صدامیان بود

  رژیم عراق همچنین برای کسب نتایج سیاسی _ روانی از این پیروزی اقدام به شلیک ۲۱ تیر توپ، سه روز تعطیل عمومی توام با جشن و سرور در سراسر عراق و اعطای مدال و نشان به فرماندهان نظامی این کشور کرد. از سوی دیگر پس از اشغال موقتی شهر مهران رژیم عراق برای تخلیه آن دو شرط را مطرح کرد:

  ۱ ـ. عقب‌نشینی کامل دو طرف به مرز‌های بین‌المللی و پذیرش حالت صلح همه جانبه بین عراق و ایران و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر از سوی ایران

  ۲ ـ. تخلیه مهران از سوی نیرو‌های عراقی در قبال تخلیه فاو از سوی ایران

  جمهوری اسلامی ایران با اطمینان باز پس‌گیری مجدد شهر مهران بلافاصله این دو شرط را رد کرد. اما اراده این دو شرط از سوی عراق را می‌توان چنین تفسیر کرد که این کشور توانائی ادامه یک جنگ دراز مدت با سپاهیان اسلام را ندارد و به همین علت در تلاش بوده است تا از هر فرصت ممکن برای پایان دادن به آن استفاده کند. دیگر اینکه اعلام «تخلیه مهران» در مقابل «تخلیه فاو» از سختی ضربات وارده بر عراق در عملیات والفجر ۸ و اهمیت استراتژیکی و سوق‌الجیشی فاو حکایت دارد، به هر جهت رژیم عراق تاکید کرد که در صورت عدم قبول این شروط استراتژی جدید خود یعنی دفاع متحرک را با گستردگی تمام به اجرا درخواهد آورد و با تمام توان مهران و دیگر مناطق ایران را در تصرف خود خواهد گرفت و در همین راستا تعداد کثیری از تانک‌های پیشرفته خود را بدون آرایش نظامی و بی‌هدف به دشت وسیع مهران کشید. بطوری که پس از آزادسازی مهران هنوز هم تعداد کثیری از لاشه تانک‌های سوخته دشمن روشن‌ترین دلیل بر قدرت این دفاع متحرک است.

  رژیم عراق با این باور تبلیغات گسترده‌ای را پیرامون استراتژی دفاع متحرک ترتیب داد. اعلام «مهران» در مقابل «فاو» با توجه به اینکه حکام بغدادی می‌دانستند که مقایسه این دو هم از نظر سیاسی امری غیر قابل قبول است نیز در راستای حفظ موقعیت سیاسی داخلی و جهانی عراق بود که با شکست فاو هر دو در مخاطره جدی قرار گرفته بود.

  صدام مدال افتخار به فرمانده ارشد عملیات اشغال مهران داد/ آزادی مهران درس عبرت برای صدامیان بود

  به هر صورت همانطور که اشاره شد رزمندگان با انجام عملیات دلاورانه کربلای یک شهر مهران و بلندی‌های مشرف بر آن را آزاد ساختند و استراتژی دفاع متحرک عراق را با شکست مفتضحانه مواجه ساختند. این استراتژی که قطعا بدون ارزیابی دقیق از توان رزمی و انسانی ارتش عراق و صرفا به انگیزه افزایش فشار نظامی طرح‌ریزی شده بود و پس از قبول آن توسط صدام در سراسر طول جبهه‌ها به اجرا درآمد عملا با شکست مواجه شد.

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران