در حال بارگذاری ...
 • معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با حیات:

  109 نفر از خانواده های شاهد و ایثارگر مبتلا به ام اس هستند

  حیات: 109 نفر از خانواده های شاهد و ایثارگر مبتلا به ام اس هستند

  دکتر عبدالرضا عباسپور معاون  بهداشت و درمان بنیاد شهدا و امور ایثارگران با اعلام این خبر به پایگاه خبری حیات  گفت: در حال حاضر مشکلی برای تامین داروهای مورد استفاده عزیزانی از جامعه شاهد و ایثارگر که مبتلا به ام اس هستند وجود ندارد.

  وی  در مورد تامین داروهای خارجی مورد نیاز مبتلایان افزود: مرجع دارویی بنیاد و بیمه دی، ضوابط و مقرارت دارویی وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی است اگر چنانچه این وزارتخانه داروی خاص خارجی را برای استفاده در روند درمان یا کاهش عوارض بیماری ام اس در فهرست دارویی قرار دهد مطمئنا ما نیز همان را در لیست بیمه قرار خواهیم داد تا عزیزانی که دارای این مشکل هستند با بیمه ان را تهیه کنند .

  دکتر حمیدرضا حبیب اللهی رئیس اداره پایش سلامت بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با توضیح چیستی بیماری ام اس به پایگاه خبری حیات گفت: ام اس (M.S) بیماری مزمنی است که در آن سلولهای ایمنی بطور غیر عادی به پوشش و غلاف سلولهای عصبی ( میلین ) در مغز و نخاع حمله می کنند و باعث ایجاد عوارضی از قبیل ضعف و سفتی عضلانی ، اختلال تعادل و هماهنگی قسمتهای مختلف بدن ، کرختی ، مشکلات روحی، خلقی  و تاری دید می شود.

  وی ضمن اشاره به نامعلوم بودن علت ابتلا به این بیماری افزود: عامل ایجاد این عارضه مشخص نشده است ولی مطالعات و تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد افراد باهوش، زیبا و جوان بیشترین جمعیت مبتلا به این بیماری را تشکیل می دهند.

  به گفته دکتر حبیب اللهی، بر اساس پژوهش ها، سن ابتلا  به ام اس بیشتر بین 20 تا 30 سال است و میزان ابتلای زنان در مقایسه با مردان 9 به 1 است و این که از جمعیت 109 نفره مبتلایان به بیماری ام اس در خانواده های شاهد و ایثارگر، 96 نفر زن و بقیه مرد هستند موید همین مسئله است.

  وی در پایان یاداور شد: دلیل این که چرا زنان بیشتر درگیر این بیماری می شوند و این که علت رشد چند برابری این بیماری در زنان در مقایسه با مردان چیست هنوز در هاله ای از ابهام است.

  طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران