در حال بارگذاری ...
 • یادداشت؛

  منش صادقی مجاهدان

  مومن باید برای زندگی خود طرح داشته باشد و برای تحقق آن طرح در پهنه زندگی خود بکوشد.  این خاص یک زمان و بدون زمان دیگر نیست بلکه همیشه این نگاه باید وجود داشته باشد.

  محمد رضا شهیدی خراسانی/

  مومنان عهد ائمه(ع)، طرح زندگی را از هدایت امام برمی داشتند و فهم و روش برداشت خوئد را هم با امام درمیان می گذاشتند و حضرت با تایید یا اصلاح نگاه، آنان را در خط هدایت، به حرکت در می آورد.

  امروز اگر چه دسترسی به  امام معصوم نیست اما طرح، ضرورت زندگی است و احادیث امام که شاخص های زندگی هستند هست و عالمانی که شارحان حدیث هستند در میان ما زندگی می کنند و راه باز است تا رفتار خود را تراز کلام امام تعریف و تبیین کنیم. چیزی که به زیبایی رزمندگان و شهدای ما به انجام رساندند.

  ما این حدیث ناب را از امام صادق(ع) خواندیم که می فرمایند: من أحب لله و أبغض لله و أعطی لله فهو ممن کمل إیمانه .به این معنا که؛ هر که برای خدا دوست دارد و برای خدا دشمن دارد و برای خدا عطاء کند ، از کسانی است که ایمانش کامل است .(اصول کافی ، ج 3 ، ص 189).

   خواندیم و کوشیدیم که پندار و گفتار و رفتار مان را عرصه تجلی این هندسه قرار دهیم و با امام خمینی این راه را قدم به قدم پیش آمدیم. خود را ندیدیم تا همه نگاه ما از خدا پر شود. خویش را و دلخواسته های خود را در کفه ترازو نگذاشتیم تا میزان سخن حق باشد و رفتار فردی و اجتماعی و ملی خود را جوری تعریف کردیم که همه چیز را برای خدا  دوست بداریم و بغض ما هم برای خدا باشد.

  یعنی اول ببینیم که خدا چه می گوید بعد به سخن برخیزیم و در داد و ستد ها نیز این معیار را مد نظر داشته باشیم. اگر به حزب الله و حماس و مجاهدان حق طلب کمک می کنیم برای این است که آنان برای خدا قیام می کنند و اگر از دیگران روی برمی گردانیم برای این است که آنان از خدا روی برگردانده اند.

   این رفتار را به کمال در میان رزمندگان می دیدیم که در رفتار با دشمن هم حدود و ثغور الهی را در نظر داشتند و برخلاف عراقی ها که خانواده قربانیان جنگ را به جان اسرای ما می انداختند، خانواده شهدای ما با قاتلان فرزندان خویش نیز رفتاری داشتند که در تعریف تکلیف مومنانه می گنجید.

  مردم ما به بصیرتی صادقانه رسیده بودند. همان که در کلام امام صادق (ع) جاودانه شده است که؛ ثلاث من علامات المؤمن : علمه بالله و من یحب و من یبغض .به معنایی چنین که؛ سه چیز از علامات مؤمن است : شناختن خدا و شناختن دوستان و دشمنان خدا .(اصول کافی ، ج 3 ، ص 192).

  باری، خط تمیز انقلابیون حقیقی نیز همین است که بدون شعار، بر مشرب امامان خویش حرکت می کنند و می توان در نگاه و مطالعه رفتارشان، شکوه حدیث را دید و جبهه عرصه تجلی پرشکوه این احادیث بود....

   

   

   

   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران