در حال بارگذاری ...
 • جانباز و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین در گفت و گو با حیات:

  فطرت، زبانی برای تعامل با جهان است

  برای تعامل باید به دنبال پیدا کردن یک زبان و ویژگی های مشترک بین همه ملت باشیم و فطرت می تواند این زبان مشترک باشد

  دکتر جعفر یوسفی استاد دانشگاه که ازاده و جانباز دفاع مقدس است در مورد نحوه تعامل  سازنده با جهان به پایگاه خبری حیات گفت: ما باید بین تعامل بین حکومت ها و ملت ها تفکیک قایل شویم. تعامل ملت ها می تواند مثبت و تاثیر گذار بر دولت ها باشد ملت ها بخش مهمی از دیپلماسی عمومی را تشکیل می دهند که عامل گستردگی گفت و گو می شوند.

  به بیان دکتر یوسفی، در جهان امروز همانند گذشته دو ایدئولوژی توحیدی و غیرتوحیدی وجود دارد که فرهنگ خاص خود را دارند و افرادی که در این ایدئولوژی ها رشد می کنند متاثر از ان ها دارای فرهنگی خاص می شوند با این حال تاکید بر نقاط مشترک ملت ها که همان فطرت انسانی و ویژگی های پاک انسانیت را شامل می شود می تواند در تعامل سازنده ملت ها بسیار موثر باشد و حتی غبار برگرفته از فرهنگ های غیرتوحیدی را بزداید.

  عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین با اشاره به این که ؛ ما معتقدیم انسان ها با فطرت و سرشت پاک افریده شده اند که این سرشت عدالت خواه، نوع دوست، حقیقت جو و... است افزود: اگر این سرشت های پاک مبنایی برای ارتباط و تعامل قرار گیرد مطمئنا انسان ها به جای خودخواهی، سلطه جویی،زور، ستمگری و منفعت طلبی سعی می کنند به حقوق دیگران احترام بگذارند منفعت جمع را بر منفعت فرد ارجح بدانند و به جای ستمگری و ظلم به دیگران، هم را دوست داشته باشند.اینجاست که فرهنگ فداکاری و ایثارگری پررنگ می شود چرا که افرادی که برای اسایش دیگران و دفاع از همنوعان، حاضرند جان خود را نیز فدا کنند خیلی راحت تر با دیگران کنار می ایند و حاضر به تعامل می شوند.

  وی ادامه داد: از سوی دیگر تعامل سازنده و بنیان گذاشته شده بر اصول عدالت طلبی و حقیقت جویی، می تواند باعث احیای فطرت های غبارگرفته  شود و ان ها را به سوی یک جامعه انسانی رهنمون شود.

  این ازاده و جانباز دفاع مقدس اظهار داشت: یکی دیگر از زبان های مشترک ملت های دنیا، ایمان به مهدویت است با توجه به این که همه ادیان به ظهور منجی اعتقاد دارند این مولفه می تواند نقطه قوتی برای تعامل سازنده با دنیا شود. مهدویتی که مظهر عطوفت، عدالت و مهربانی است.

  دکتر یوسفی تاکید کرد: از انجا که دین اسلام بر فطرت پاک انسانی بنا شده بنابراین توسل به مولفه های اسلامی می تواند ما را در این زمینه یاری سازد. ما باید از اموزه های دینی به عنوان سرمایه ای گرانبها برای گسترش ارتباطات با دنیا استفاده کنیم و در حالی که بعضی حکومت ها انسان ها را به سمت گمراهی و انهدام پیش می برند با یاری جستن از اموزه های اسلامی در راه تعامل سازنده پیشگام باشیم.

  وی در پایان با عنوان این که؛ باید در نظر داشت که صحبت از عدالت و انسانیت و نوع دوستی و از خودگذشتگی بسیار خوب است ولی زمانی می تواند چه در کشور و یا در تعامل در سطح بین الملل تاثیرگذار باشد که در جامعه به اجرا دراید تصریح کرد: بین انچه در قالب ایدئولوژی ارائه می شود و انچه به اجرا در می اید تفاوت هست ولی این به ان معنا نیست که ما اگر در بخش هایی در جامعه نتوانستیم ان را پیاده سازیم در اصول مشکل داشته ایم، خیر اصول عاری از نقص است اگر ضعفی هست در نحوه پیاده سازی می باشد که قابل حل است. بنابراین ایمان به مهدویت، عدالت، حقیقت، نوع دوستی و از خودگذشتگی در سرشت همه انسان ها وجود دارد و به عنوان زبان و نقاط  مشترک همه ملت ها، می تواند زمینه ساز تعامل سازنده شود.

  طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران