در حال بارگذاری ...
 • نخبه شاهد و حائز رتبه برتر پزشکی در گفت و گو با حیات:

  با صبوری و تلاش، ذهنیت های منفی را تغییر دهیم

  با صبوری و تلاش، ذهنیت های منفی را تغییر دهیم

  زهرا سالارپور دارنده جایزه ملی ایثار و حائز رتبه برتر پزشکی مقطع دکترای حرفه ای در سال تحصیلی ٩٥-٩٦ در گفت و گو با پایگاه خبری حیات اظهار داشت: هیچ خاطره ای از پدر در ذهن ندارم مگر همان ها که مادرم، خانواده ام و همرزمان پدرعزیزم برایم نقل کرده اند زیرا من نزدیک ٣ سال سن داشتم که پدرم درعملیات والفجر ٨ به شهادت رسید.

  وی افزود طبق نقل و قول ها، می دانم پدرم اسم فاطمه و زهرا را خیلی دوست داشت و چون مادرم فاطمه بود قبل از تولد اسم زهرا را برای من انتخاب کرده بود. دوستان پدر می گویند، خیلی من را دوست داشت و از این که نمی توانست گاهی خبری از ما داشته باشد ناراحت می شد با این حال، حضور در جبهه را مقدم بر حضور در کنار خانواده می دانست.

  دکتر زهرا سالارپور افزود: پدرم زمان تولد من در جبهه بود یعنی دفاع از دین و سرزمین را به ماندن در کنار خانواده اش ترجیح داده بود  که نشان اوج خودساختگی، ایمان و فداکاری ایشان بوده است و شهادتش در راه ایمان و اعتقادش نیز موید همین ویژگی های والای اوست.

  خانم دکتر ارزویش را بازگو کرد و گفت: ارزوی من بود که در دوران مختلف زندگی و موفقیتم پدرم در کنارم باشد ولی ایشان به شهادت رسیدند و ما ٤ فرزند را با مادرم تنها گذاشتند. البته همیشه وجودشان را کنارم حس کرده ام، مخصوصا زمان هایی که حتما یک پدر باید کنار دخترش باشد چه در غم ها و چه درشادی ها و مطمئنم دعای ایشان و مادرم عامل مهمی در رسیدن به موفقیت های امروزم بوده است.

  به گفته این بانوی نخبه، شهادت پدرم زندگی را برای ما سخت کرد؛ پدر در کنارمان نبود و مادر تمام قد سعی کرد بار نبود پدر را بر دوش بکشد و ما را بزرگ کند و به سر و سامان برساند ولی از سوی دیگر باعث شد من مستقل و متکی به خود بار بیایم.

  وی ادامه داد: من بلند پرواز بودم و در دست یافتن به ارزوهایم، مادر تنها حامی من بود من هم در سایه امید به خدا تلاش کردم و به انچه می خواستم رسیدم.

  زهرا افزود: من زمانی که پزشکی می خواندم مجبور بودم هزینه تحصیلم را با کشیکهای شبانه پرستاری در بیمارستان خاتم الانبیا تامین کنم و روز سرکلاس بروم چون  قبلا در هنگام تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته پرستاری دانننشششگاههه   ازاد، مشمول معافیت از پرداخت هزینه تحصیلی شده بودم، قوانین اجازه نمی داد که مجددا بخشودگی هزینه تحصیلی مقطع دکترای حرفه ای رشته پزشکی شامل حال من شود بنابراین همانطور که گفتم با تلاش شبانه روزی توانستم هزینه تحصیلم را بپردازم و با موفقیت ان را با کسب معدل الف به پایان رسانم.

  وی با اشاره به بعضی نگاه های منفی نسبت به تسهیلاتی که قانون برای خانواده شاهد و ایثارگر در نظر گرفته است تاکید کرد: من همیشه تلاش کردم تا روی پای خودم بایستم و در تحصیل و کار با سختکوشی موفق باشم تا ذهنیت نامناسب بعضی ها را در مورد خانواده های شاهد و ایثارگر تغییر دهم چرا که گاهی می شنیدم  که می گفتند فرزندان شاهد و ایثارگر بدون تلاش درسشان را تمام می کنند با سهمیه در دانشگاه قبول می شوند و بعد هم با سهولت شغل می گیرند و در این راه موفق هم شدم.

  وی با بیان توصیه ای به فرزندان شهدا و ایثارگران  توضیح داد: من به فرزندان شهدا و ایثارگران می گویم که ما باید انچنان تلاش کنیم تا به جایگاهی که مستحقش هستیم برسیم و ذهنیت منفی بعضی ها را نسبت به خودمان تغییر دهیم چنانچه من این کار را کردم و همکلاسی های ورودی من دیدند من دور از خانواده، سخت کار می کنم، درس می خوانم و تفریحی جز رفتن به دانشگاه، بیمارستان و کتابخانه ندارم ان ها دیدند معدلم الف شد، شاگرد اول و دانشجوی برتر رشته پزشکی در سال ٩٥-٩٦ شدم و ذهنیتشان تغییر یافت.

  وی با بیان این که، خوشحالم که توانستم با رسیدن به موفقیت هایم پدرم  و البته مادرم را شاد کنم، در پایان تصریح کرد: من معتقدم ما فرزندان شهدا و ایثارگران باید مثل پدرانمان از خودگذشته، صبور و مقاوم باشیم و با توکل به خدا تلاش کنیم تا به جایگاهی شایسته دست یابیم.

  طاهره ساعدی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران