در حال بارگذاری ...
 • در گفت و گوی حیات با مشاور ایثارگران استانداری قم:

  فعالیت های استانداری قم در حوزه ایثارگران تشریح شد

  حیات: مشاور ایثارگران استانداری قم، فعالیت های این مجموعه در حوزه امور ایثارگران را تشریح کرد. ولی آغدیر در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری حیات، با اشاره به فعالیت های استانداری قم برای تسهیل در امور ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، اظهار داشت: با توجه به جایگاهی که استانداری ها به عنوان بالاترین دستگاه اجرایی هر استان دارند، نظارت بر دیگر دستگاه های اداری و نهادها برای انجام امور محوله در حوزه ایثارگران را دنبال می کنیم.

   

   

  وی با بیان این که نظارت استانداری بر دستگاه های مختلف از فرمانداری تا بخشداری ها را شامل می شود، افزود: نظارت بر اجرای قوانین و مصوبات در حوزه امور ایثارگران و جامعه شاهد و ایثارگر که از سوی دولت ابلاغ می شود را دنبال می کنیم؛ اما بحث تخصیص بودجه های لازم برای اجرای مصوبات دولت، سعی و تلاش مان بر این است که بودجه های لازم را از خود وزارتخانه های مربوطه تأمین کنیم.

  مشاور ایثارگران استانداری قم، خاطرنشان کرد: برای مثال در برنامه ششم توسعه، یک سری تخصیص ها برای رزمندگان پیش بینی شده و برخی ادارات مثل بهداشت و درمان را درگیر امور ایثارگران کرده است و البته انجام این امور نیازمند تخصیص بودجه است که سعی مان بر این است از همین وزارتخانه ها تأمین شود و در این راستا هماهنگی هایی صورت می گیرد.

  وی در ادامه سخنان خود، کارکرد دیگر استانداری ها در حوزه ایثارگران را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد و گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، استانداری قم به عنوان بالاترین دستگاه اجرایی این استان، بر حضور پر رنگ تمام دستگاه های اجرایی قم در یادواره های شهدا و ایثارگران و تقویت کمی و کیفی برنامه هایی که به منظور بزرگداشت شهدا و ایثارگران برگزار می شود، اصرار دارد؛ حتی ما تأکید داریم که یادواره های شهدای محلی و روستایی هم با همراهی هرچه بیشتر دستگاه های اجرایی استان همراه باشد.

  آغدیر در ادامه سخنان خود با بیان این که استان قم به واسطه وجود حوزه علمیه قم، مرکز بزرگ شهدای روحانی است، خاطرنشان کرد: تیپ 83 امام صادق(ع) سپاه قم، به عنوان تیپ نظامی روحانیون، ستادی را برای بزرگداشت شهدای روحانی تشکیل داده است که شخص استاندار و یا نمایندگان ایشان همواره در جلسات این ستاد شرکت می کنند؛ دیگر دستگاه های درگیر در این ستاد، فرمانده سپاه علی بن ابی طالب(ع) قم، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاغ مقدس استان قم و مدیرکل تبلیغات اسلامی استان هستند؛ که مجموعه اعضای این ستاد سال گذشته خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و پیرو همین دیدار، اولین یادواره شهدای روحانی سال گذشته در شهر قم برگزار شد که در نهایت به دیدار سالانه مردم قم با مقام معظم رهبری در روز 19 دیماه ختم شد.

  وی در پاسخ به این سؤال که ایا کمک استانداری قم و دیگر دستگاه های اجرایی این استان به یادواره های شهدا و ایثارگران، تعریف شده و مشخص است؟ گفت: بحث تعریف شده این در این باره نداریم اما در حد بضاعت کمک می کنیم؛ چون معتقدیم یادواره شهدا باید توسط خود مردم و خانواده های شهدا برگزار شود و محور این برنامه ها هم خودشان باشند که خوشبختانه این طور هم هست.

  مشاور ایثارگران استانداری قم، در توضیح بیشتر در خصوص نحوه کمک دستگاه های اداری و اجرایی استان قم به به برگزاری یادواره های شهدا در این استان، گفت: سعی و تلاش مان بر این است که با برگزاری جلسات میان برگزار کنندگان یادواره های شهدا و دستگاه های خدمات دهنده شهر و استان قم، هزینه های جانبی این یادواره ها بخشیده شود؛ مثلا انجام رایگان نصب بنرهای تبلیغاتی و داربست فلزی در سطح شهر، توسط شهرداری ها؛ کاری که سال گذشته برای بزرگداشت شهدای دروازه ری صورت گرفت و ما جلساتی با مسئولان این یادواره و دستگاه های خدمات رسان داشتیم.

  وی در پاسخ به این سؤال که کمک های خود مجموعه استانداری به برگزار کنندگان یادواره های شهدا در سطح این استان چگونه و به چه کیفیتی است؟ گفت: اگرچه همواره و در حد امکان، کمک هایی به این مراسمات داشته ایم و خواهیم داشت، اما همانطور که اشاره شد، تعریف خاصی برای کمک به این مراسمات نداریم؛ چون معتقدیم برنامه های بزرگداشت شهدا، هرچه مردمی تر و بدون دخالت دولت برگزار شود، اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

  آغدیر در ادامه سخنان خود با اشاره به این که شخص استاندار قم مهندس سیدمهدی صادقی، از رزمندگان 8 سال دفاع مقدس است و از این رو اهتمام ویژه ای به امور شهدا و ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد، گفت: استاندار همواره دیدارهایی با خانواده های معظم شهدا دارد و از دعوت شدن به این برنامه ها، استقبال می کند؛ سعی ایشان بر این است که همواره در تشییع شهدای مدافع حرم و یا شهدای تازه تفحص شده هشت سال دفاع مقدس هم شرکت کند و علاوه بر آن در تمام یادواره های شهدا، یا شخصا حضور پیدا کند یا حداقل نمایندگانی از جمله فرماندار یا بنده را به آن برنامه ها بفرستد.

  مشاور ایثارگران استانداری قم در پایان سخنان خود، با بیان این که استانداری قم پیگیر اخذ بودجه از مجموعه های کلان دولت برای امور ایثارگران است، گفت: ساماندهی گلزار شهدای قم از جمله موضوعاتی است که مورد توجه مجموعه استانداری قم و شخص استاندار است و در این رابطه پیگیری های متعددی صورت گرفت تا بودجه لازم تخصیص داده شود؛ همچنین در خصوص مشکلات درمانی ایثارگران، مکاتباتی با مجموعه وزارت بهداشت شده تا مشکلات در این زمینه هم با کمترین میزان ممکن روبرو باشد.

  چهرقانی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران