در حال بارگذاری ...
 • به همت دانشگاه شاهد؛

  نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام برگزار شد

  حیات: نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام، به همت دانشگاه شاهد و با حضور اندیشمندانی از حوزه و دانشگاه، برگزار شد.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حیات، نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام، پیش از ظهر امروز (سه شنبه 26 تیرماه 97) و با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه و با سخنرانی دکتر محمدرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حجت الاسلام احمد حسین شریفی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و دکتر ثقفی رئیس دانشگاه شاهد، در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

  حجت الاسلام احمد حسین شریفی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و دبیر نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی در سخنانی با بیان این که زندگی بشر، در هیچ برهه ای از تاریخ، بدون آسیب های اجتماعی نبوده است، گفت: امروز آسیب های اجتماعی، فراگیری بسیار بیشتری پیدا کرده است و برای مثال اگر تا سال 1380 در هر 11 ازدواج فقط 1 مورد طلاق داشتیم، امروز از هر 3.5 ازدواج یک مورد به طلاق منجر می شود.

  این استاد حوزه و دانشگاه با طرح این سؤال که با وجود حجم زیاد تحقیقات و پژوهش های علمی در مورد نحوه مقابله با آسیب های اجتماعی، چرا بازهم شاهد افزایش این آسیب ها هستیم؟ گفت: در این شرایط یا نسخه ای که برای مقابله با این آسیب ها پیچیده شده ایراد دارد و یا این که نسخه ها بی ایراد هستند و این مسئولان مربوطه هستند که به این نسخه ها خوب عمل نمی کنند.

  حجت الاسلام حسین شریفی با بیان این که اگر در مورد آسیب های اجتماعی صرفا آمارهای ناامید کننده بدهیم، فقط قبح گناه و زشتی را شکسته ایم، بی آن که کار درست و صحیحی صورت داده باشیم، خاطرنشان کرد: باید به روش های قرآنی در مقابله با آسیب های اجتماعی برگردیم.

  دبیر علمی نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام، گفت: قرآن زشتی آسیب های اجتماعی را بیان می کند و سپس راهکار مقابله با آن را مطرح می کند که برای نمونه می توان به تقبیح عمل زنا در قرآن و راهکار مقابله با این آسیب اجتماعی اشاره کرد.

  حجت الاسلام حسین شریفی افزود: متأسفانه گاهی توجهی به راهکارهای اسلامی برای مقابله با آسیب های اجتماعی نیست و فقط می گویند که راه علمی از راه دین جداست و مؤثر تر هم واقع می شود در حالی که اگر این تفکر درست بود، دنیای غرب امروز با مشکل آسیب های اجتماعی روبرو نبود، در حالی که همین راهکارهای علمی ناکارآمدی خود را در همان دنیای غرب نشان داده است.

  وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مقالات علمی رسیده به دبیرخانه نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام، گفت: طی فراخوان ارائه شده، در مجموع، 247 مقاله توسط دبیرخانه همایش دریافت و از این تعداد 60 مقاله به عنوان مقالات برگزیده شناخته شد و در نهایت 46 مورد از این 60 مقاله هم امروز در همایش مطرح و در معرض نقد و بررسی کارشناسان و صاحب نظران قرار گرفت.

  چهرقانی

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران