در حال بارگذاری ...
 • وزیر کشور در همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام:

  تکیه بر ارزش‌های اسلام راهکار رفع آسیب های اجتماعی است

  حیات: وزیر کشور، تکیه بر ارزش های اسلامی را راهکاری مناسب برای رفع آسیب های اجتماعی دانست.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حیات، دکتر محمدرضا رحمانی فضلی، پیش از ظهر امروز (سه شنبه 26 تیرماه 97)، در نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام، که با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه و در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی بزرگترین مشکل کشور ماست و البته رفع آن فقط مختص ما نیست، بلکه عزمی همگانی را می طلبد.

  وی با بیان اینکه امروزه بیش از 700 نوع مواد مخدر در دنیا وجود دارد و برای هر نوع مشکل انسان، نوعی ماده مخدر پیشنهاد شده است، گفت: این شرایط، شرایطی است که خود ما انسان ها آن را ایجاد کردیم و علت آن، خصلت های منفی همچون زیاده خواهی، چشم و هم چشمی و ..... است.

  وزیر کشور با بیان اینکه دنیای امروز، هر راهی را برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی طی کرده‌است، گفت: هیچ کدام از این روش ها به طور 100 درصد موفق نبوده  و نمونه آن باقی ماندن 80 درصد افراد معتادی است که با وجود اتخاذ تدابیر برای ترک اعتیاد، همچنان در چرخه اعتیاد گرفتار هستند.

  وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروزه با دو پدیده تغییر نسل و سبک های جدید زندگی روبرو هستیم که البته این موضوع را 12 سال پیش رهبر معظم انقلاب هشدار داده بودند، گفت: امروزه بسیاری از سبک های زندگی بر اساس تفکر مادی گرایانه است و به ارزش های انسانی توجه ندارد و فقط به جنبه های مادی همیت می دهد؛ از این رو این تفکرات نمی تواند گره گشای مشکلات انسان ها و رفع آسیب های اجتماعی باشد.

   رحمانی فضلی با بیان اینکه در طول 40 سال تاریخ انقلاب، تمام راه ها برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را رفته‌ایم و امروز لازم است به روش های ارزشی و مورد نظر خودمان در اسلام مراجعه کنیم، گفت: همه ما مدعی هستیم که روش های اسلامی را دنبال میکنیم اما به راحتی به هم تهمت میزنیم، و از تهمت خوردن دیگران هم خوشحال می‌شویم.

  وی با بیان اینکه وقتی جو یأس و نا امیدی و همینطور بی اعتمادی را در جامعه ترویج میدهیم، خواه ناخواه در مسیر شیطان گام برداشته ایم، گفت: متأسفانه برخی حتی خنده را گناه میدانند و در این شرایط، نگاه به ارزش های اسلامی و انسانی را با مشکل مواجه می کنند.

  وزیر کشور با بیان اینکه امروز در اوج بحران و طوفان آسیب‌های اجتماعی دنیا، ایران اسلامی هنوز از میانگین جهانی در بحث آسیب های اجتماعی پایین تر است و علت آن، همین تکیه بر ارزش هاست، گفت: اگر میخواهیم آسیب های اجتماعی به کمترین میزان ممکن برسد، باید به همان ارزش ها باز گردیم و بدانیم هر بازگشتی بد نیست بلکه برخی بازگشت ها عین پیشرفت است.

  وی با بیان اینکه اگر میخواهیم مقابله با آسیب‌های اجتماعی به شیوه صحیح صورت گیرد، باید خود مردم و اجتماع محور این کار باشند، گفت: برای مثال 4 درصد جمعیت کشور که معتاد هستند، به همت 96 درصد دیگر، قابل اصلاح هستند.

  صادق چهرقانی
   
   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران